Eli direksiyonda gözü telefonda olanların oranı

Amerika’da yapılan bir anket genç sürücülerin otomobil sürerken cep telefonu kullanmalarının daha muhtemel olduğunu ve bu grubun yüzde 30'unun yakın zamanda direksiyon başında SMS yazdığını ortaya çıkardı.

08.03.2011 - 18:27

Eli direksiyonda gözü telefonda olanların oranı

Anketi Consumer Reports yayımlandı. Dergi direksiyon başında cep telefonu kullanmanın tehlikeleri hakkında halkı bilinçlendirmek amacıyla ABD Ulaştırma Bakanlığı ile işbirliği yapıyor.


Anket sonuçlarına göre 30 yaşın altındaki katılımcıların yüzde 63'ünün son 30 günde araba kullanırken cep telefonu kullandığını belirtti.

Toplamda 1.026 kişinin katıldığı anket, sürücülerin yüzde 30'unun aynı dönemde direksiyon başından SMS yazdığını da ortaya çıkardı.

Daha yaşlı sürücülerin direksiyon başında konuşma oranı daha az çıktı;30 yaşın üstündekilerin yalnızca yüzde 9'u yakın zamanda araba sürerken SMS yazdığını belirtti.

New York eyaletinin Yonkers şehrinde bulunan Consumer Reports, akran baskısı nedeniyle gençlerin direksiyon başında cep telefonuyla ilgilenme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...