Dacia Duster Euro NCAP’ın test ettiği yedi yeni otomobilden biriydi. Test uzmanları özellikle Duster’ın yalnızca 28 puan aldığı yaya korumasını ve 29 puan aldığı güvenlik yardımını sert bir dille eleştirdi.

İlişkili Haberler


Euro NCAP yaptığı açıklamada, “Duster Avrupa pazarındaki diğer yeni otomobillerin ortaya koyduğu güvenlik performansı seviyesinin oldukça altında kalıyor,” dedi. “Renault gibi bir ana şirketin Dacia otomobillerdeki güvenliğe kendi markası altında sattığı otomobillerdekiyle aynı önceliği vermemesi hayal kırıklığına uğratıyor.”

Renault cevaben yaptığı açıklama şu şekildeydi “Bu skor gücü ve güvenilirliğiyle takdir toplayan araçlar tasarlayıp yapmayı amaçlayan Dacia’nın hedeflerine uygun. Dacia Duster Renault Grubu’nun teknik bilgisinin faydasını gördü ve gayet iyi bir pasif güvenlik seviyesi sunuyor.”

Euro NCAP’ın test ettiği diğer otomobiller arasında Mitsubishi i-MiEV de var. Böylece bir EA (elektrikli araç) ilk defa bu testlere tabi tutulmuş oldu. Euro NCAP bu araca (ve ayrıca i-MiEV’in kardeş otomobilleri Peugeot iON’a ve Citroen C-Zero’ya) verdiği dört yıldızı “güvenilir” diye nitelendirdi.

Euro NCAP genel sekreteri Michiel van Ratingen, “Tüketiciler geleneksel araçlarla aynı güvenlik standartlarını karşılayan elektrikli araçlara sahip olmayı bekleyebilirler,” dedi. “[Mitsibushi’nin çabaları] gelecekte bir EA’nın beş yıldız almasının düşünülmez olmadığını gösteriyor.”

Ayrıca Mitsubishi ASX, Nissan Juke ve Hyundai ix20’ye de beş yıldız verildi.