Fiat ve Chrysler Grubu başkanı Sergio Marchionne bu ay içinde her iki otomobil yapımcısının iki yıllık büyüme planlarını Avrupa’daki otomobil satışlarındaki azaltmayı yansıtacak şekilde gözden geçirecek.

İlişkili Haberler


Marchionne, Fiat’ın Avrupa için tahmininin onaylanacağını düşünmenin saçma olduğunu, çünkü yeterli pazarın olmayacağını söyledi ve “Sonuç olarak 2013 ve 2014 için tahminlerimizi güncelleyeceğiz,” dedi.

Torino merkezli otomobil yapımcısı Fiat’ın girişimlerinden vaz geçmesi nedeniyle Marchionne, Başbakan Mario Monti de dâhil olmak üzere İtalyan politikacılardan baskı görüyor. Fiat bu girişim kapsamında iş gücü imtiyazları karşılığında İtalya’daki üretimi arttırmak için 20 milyar avro harcayacaktı.

Avrupa’daki otomobil satışları arka arkaya 11. kez Ağustos ayında da yüzde 8,5 azaldı ve geçen ay birkaç otomobil şirketi yöneticisi önümüzdeki iki yılda Avrupa’nın toparlanmasının olası görünmediğini söyledi.

Bu Fiat’ın 2010’da duyurulan beş yıllık büyüme planında ortaya koyduğu hedeflere ulaşıp ulaşamayacağı konusunda zihinlerde soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Marchionne 2009 sonlarında Chrysler için ayrı bir beş yıllık plan duyurmuştu.

Marchionne 30 Ekim’de Fiat-Chrysler için yeni 2013-2014 tahminini açıklayacak.

Avrupa’da otomobillere yönelik talep azalırken 2009’da Fiat’ın yönetim kontrolü altında devlet destekli iflas korumasından çıkan Chrysler, Fiat’ın ana güç kaynağı haline geldi. Birleşik Fiat-Chrysler grubu şu anda kârının üçte ikisinden fazlasını ABD’den elde ediyor.