Ford kabindeki mikroplara savaş açtı

Şirket otomobillerin iç kısımlarında mikropların büyümesini önleyebilecek ve hatta artmasını tersine çevirebilecek kaplamalar test ediyor.

Haberler 31.10.2012 - 13:11

Ford kabindeki mikroplara savaş açtı

üreticisinin yeni yayınladığı rapora göre, bir araştırma ekibi araçların kabinindeki 10 bölgeyi temizlemesi için görevlendirilmiş ve ekip direksiyon simidi, orta konsolun da içinde olduğu alanlarda 'kayda değer miktarda bakteri büyümesi' tespit etmiş.


Raporda bardak tutucuların çevresindeki alanın mikroplar için ideal bir beslenme alanı olduğu belirtiliyor. Direksiyon simidinde de yüksek bakteri büyümesi konsantrasyonu tespit edilmiş.

Ford şirkete ve çalışanlara ait çeşitli araçlardan örnekler alındığını söyledi. Bu örnekler Michigan Üniversitesi laboratuarında analiz edilmiş.

Ford teknik uzmanı Cindy Peters yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Direksiyon simidi üzerinde mikrop sıcak noktaları bulmak bizi şaşırtmadı, zira sürücünün elleri çoğu zaman oradadır. Bardak tutucuların yakınındaki konsol alanı da içeceklerin sık sık döküldüğü bir yerdir, dolayısıyla mikroplar için ideal bir beslenme alanı oluşturur.”

Ford otomobillerin iç kısımlarında mikropların büyümesini önleyebilecek veya tersine çevirebilecek kaplamaları test ediyor. Otomobil yapımcısı, gümüş-iyon bir eklenti aşılanmış bir boyayla kaplanmış parçaların, otomobillerde mikropların büyümesini önleyebileceğini söyledi.

Ford, “Antimikrobiyal işlemden geçirilmiş boyaya sahip parçalar şu anda bir dizi Ford geliştirme aracında, gerçek dünya testlerinden geçiriliyor ve kaplamanın gelecekteki Ford araç programlarında kullanılıp kullanılamayacağı değerlendiriliyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...