Ford üç yakıt özellikli Mondeo’yu tanıtacak

Benzin, biyoetanol ve LPG ile çalışıyor.

Haberler 16.03.2009 - 12:02

Ford üç yakıt özellikli Mondeo’yu tanıtacak

Ford bu ay Almanya’da düzenlenecek Leipzig Fuarı’nda Mondeo’nun üç yakıtlı bir versiyonunu tanıtma planlarını açıkladı. Sedan, hatchback ve steyşın olarak satınalınabilen yeni Mondeo, benzinle, biyoetanolle ve LPG ile çalışabiliyor.

Kaputun altında, Ford’un 2.0 litrelik Duratac motorunun ince ayarlamalar yapılmış bir versiyonu bulunuyor. Bu versiyon yakıtı bağımsız yakıt tanklarından alıyor. Depolardan biri benzin ve biyoetanol alırken diğeri LPG için ayrılmış. Motor benzin ile ya da biyoetanolle çalışırken 145 beygir, LPG ile çalışırken ise 141 beygir güç üretebiliyor.

LPG’nin kullanılması sayesinde, sedan ve hatchback 460 kilometreye kadar gidebiliyor, steyşın vagonun tahmini menzili ise 380 kilometre. Fakat sürücü LPG yerine daha geleneksel olan benzin veya biyoetanolü kullanmayı tercih ederse, bütün versiyonlarda, 850 kilometrelik bir menzil görmeyi bekleyebilir. Çift depo sisteminin belki de en büyük faydası her iki depo da uygun yakıtlarla doldurulduğu zaman, sürücü hiç yakıt ikmali yapmadan, 1,200 kilometre gibi uzun bir mesafe gidebiliyor.

Yeni üç yakıtlı Mondeo bazı Avrupa pazarlarında Nisan ayından itibaren satışa sunulacak.

Sayfa Yükleniyor...