NTV

Ford’dan “yeni” 1965 Mustang

Otomobil

Otomobil üreticisi ikonik spor otomobili restore etmek isteyenler için, yeni teknoloji ile üretilmiş gövde satışa sundu.

Birçok otomobil yapımcısı gibi Ford da, frenlerden koltuklara kadar, spor otomobillerinin bütün parçalarını içeren bir kataloga sahip.

İlişkili Haberler


Ama artık paslı ve çürümüş orijinalleri yürütmek yerine tamamen yeni, fabrika onaylı Mustang gövdeleri sipariş edebiliyorsunuz.

Ford Yenileme Parçaları lisans yöneticisi Dennis Mondrach şöyle diyor: “1964-66 arası çıkmış Mustang’ler en fazla yenilenen eski otomobillerdir. Ama bu otomobillerin orijinal gövdelerinin sayısı her geçen yıl azalıyor. Hurdalıklarda kalmış orijinal Mustang’lerin büyük kısmı tamir edilemeyecek kadar paslı ya da harap halde.”

Bu yüzden de Ford, “orijinal” bir Mustang’e sahip olmaya kararlı olanlar için Pennsylvania’daki Dynacom International şirketine, parçaların özgün teknik çizimlerine, planlarına ve özelliklerine erişim sağladı.

Tedarikçi, özgün gövdenin kusursuz kopyalarını yapıyor. Gövdede müşterilerin büyük olasılıkla beğenecekleri sadece birkaç değişiklik yapılmış.

Dynacom’un Başkan Yardımcısı Jim Christina’ya göre yeni gövdelerde kullanılan çelik orijinal Mustang’dekine göre daha kaliteli.

1964 Ford Mustang katalog fotoğrafı
1964 Ford Mustang katalog fotoğrafı

Christina, “Orijinal modelde kullanılana göre daha sağlam, modern, genel otomotiv kalitesinde çelik, modern kaynaklama teknikleri kullanıyor ve gövdeyi güçlendirmek için daha fazla kaynak yapıyoruz” dedi.

Gövde kiti ABD’de 15,000 dolara satılıyor ve doğrudan müşteriye gönderiliyor.

Kaportayı satın alanların tek yapması gereken tamir edilemeyecek haldeki orijinal bir Mustang’den motoru, şanzımanı, elektrik sistemlerini ve diğer parçaları almak.

Yeni gövdelerde kullanılan çelik orijinal Mustang’dekine göre daha kaliteli ve modern kaynaklama teknikleri ile üretilmiş.
Yeni gövdelerde kullanılan çelik orijinal Mustang’dekine göre daha kaliteli ve modern kaynaklama teknikleri ile üretilmiş.

Diğer seçenek ise, Ford yenileme katalogundan hepsinin yenilerini sipariş etmek ve sıfırdan “orijinal” bir Mustang yapmak.

Otomobil yapımcısı 1967-68 ve fastback 1969-70 Mustang’ler için de kaportalar satıyor.

Ford yeni 1965 Mustang kaportasını, bu hafta Las Vegas’ta her yıl düzenlenen, özel donanım parçalarının sergilendiği etkinlik olan SEMA Fuarı’nda tanıtacak.