İki tekerlekli otomobil kaza yapmıyor

İki tekerlekli, elektrikli otmobil PUMA sahip olduğu teknoloji sayesinde kazasız ve hızlı şehiriçi ulaşımı mümkün kılacak.

07.04.2009 - 17:15

İki tekerlekli otomobil kaza yapmıyor

Geliştirme çalışmaları devam eden, ABD’li otomobil üreticisi General Motors ve elektrikli scooter üreticisi Segway’in ortak projesi PUMA sayesinde, trafik sıkışıklığı, yol kazaları ve standart dört tekerlekli otomobiller yakın gelecekte tarih olabilir.

PUMA (The Personal Urban Mobility and Accessibility – Kişisel Şehiriçi Haraketlilik ve Erişim) sahip olduğu teknolojilerle rahat, hızlı ve güvenli şehir içi yolculuğu olanaklı hale getirecek.

Şu an prototipi üretilen PUMA, lityum-iyon pilden güç alıyor ve Segway’in geliştirdiği denge sistemini kullanıyor. İki kişilik PUMA saatte yaklaşık 55 kilometre hıza erişebiliyor ve bataryaları bir kez doldurulduğunda 55 kilometre yol alabiliyor.

PUMA’nın getridiği en önemli yenilikler güvenlikle ilgili olanlar... Her bir araç radyo sinyalleri ve GPS temelinde kurulacak bir iletişim ağının parçası olacak. Böylelikle araçlar kendileri hareket edebilecek ve kazalara karşı önceden pozisyon alabilecek.

Ayrıca araç, yoldaki diğer araçlara ve yayalara çarpmayı engelleyen otomatik sistemlere sahip olacak. Tüm bu güvenlik unsurları nedeniyle, standart otomobilllerde bulnan air bag gibi güvenlik ekipmanlarına PUMA’da gerek kalmayacak ve araçtaki emniyet kemerlerinin asıl işlevi güvenlikten ziyade konfor sağlamak olacak.

FİYATI OTOMOBİLLERİN ÜÇTE BİRİ
Üreticiler PUMA’nın fiyatı hakkında bir açıklamada henüz bulunmadı ancak bu araçaların standart bir otomobilin üçte biri fiyatına satılması bekleniyor.

PUMA’nın ne zaman seri üretime geçeceği ile ilgili bir takvim açıklanmış değil. Bunda araştırma-geliştirme çalışmalarının devam etmesiin payı olduğu kadar, yaşanan ekonomik krizin özellkle otomobil sektörünü vurmasının da etkili olduğu belirtiliyor. Ancak General Motors’un Genel Müdür’ü Larry Burns, PUMA’nın geleceğinden umutlu.

“Gelecek iki ayda ya da 2009 sonunda General Motors yeniden büyümeye başlayacak” diyen Burns, devrimci fikirlerin, zor ekonomik koşullarda ortaya çıktığını hatırlatıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...