‘Kopilotlu’ otomobil üzerinde çalışıyor

Toyota geliştirdiği otonom güvenlik teknolojilerinin kendi kendini süren otomobil ve pikaplar değil, araçlarda sürücülerin kazaları önlemesine yardımcı olacak sanal bir “kopilot” yaratmayı amaçladığını söyledi.

08.01.2013 - 13:01

‘Kopilotlu’ otomobil üzerinde çalışıyor

Şirket Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Japonya’da modifiye edilmiş, gelişmiş güvenlik ekipmanlarına sahip bir Lexus’u test ederek yaptığı araştırmaları tanıttı.


Toyota, otomobilin sensörlerinin çevresini gözlemlemesini, işlemesini ve ona tepki vermesini sağladığını söyledi.

Lexus’un ABD satış birimi başkanı Mark Templin fuarda yapılan sunumda, “Toyota ve Lexus için otonom bir araç, sürücüsü olmayan bir araç değil, zeki, her zaman dikkatli, becerileriyle daha güvenli sürüş sağlayan bir kopilotla donatılmış araç anlamına geliyor,” diye konuştu.

Toyota ile rakipleri hâlihazırda, öndeki araçları izleyen ve onlarla güvenli mesafeyi koruyan seyir kontrolü, şeritten çıkıldığında uyaran sensörler ve bir çarpışma kaçınılmaz olduğunda devreye giren otomatik fren gibi özellikler içeren otomobiller üretiyorlar.

Şirket kısa vadedeki önceliğinin kendi kendilerini süren araçlar değil, bu alanlarda iyileştirmeler yapmak olduğunu söyledi.

Google birkaç yıldır California’da kendi kendini süren bir Prius’u test ediyor ve ABD Savunma Bakanlığı da on yılı aşkın süredir bu alanda araştırmalara destek veriyor. Toyota şu an için kendi kendini süren bir araç satmayı planlamıyor.

Japon otomobil devi test aracının, sürücünün trafik koşullarına dair farkındalığını arttıracak, böylece daha iyi kararlar almasını sağlayacak ve sürüş becerilerini iyileştirecek sistemler geliştirmek için bir “platform” olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...