NTV

Lotus’dan “hafif” bir çalışma

Otomobil

Firma tarafından yürütülen bir çalışma, yalnızca %3 ek maliyetle geleneksel bir yolcu aracının %38 hafifleyebileceğini iddia ediyor.

Lotus Engineering yaygın yolcu araçları için ticari olarak uygun bir ağırlık azaltma stratejisi geliştirmek amacıyla bir çalışma gerçekleştirdi. Uluslararası Temiz Taşımacılık Konseyi (ICCT) tarafından yayınlanan bu çalışma hafif malzemelerin ve verimli tasarımın kullanılmasına odaklanıyor ve kayda değer ağırlık tasarrufları ortaya koyuyor. 2020’ye kadar yaygın binek otomobil üretim programları için uygun mühendislik teknikleri ve teknolojileri kullanılarak bileşen maliyetlerinde sadece %3 artışla, bir Toyota Venza crossover, güç aktarma organları hariç, %38 hafifliyor. 2020 araç mimarisi daha güçlü ve daha hafif malzemelerin, yüksek seviyeli bileşen entegrasyonunun ve gelişmiş birleştirme ve montaj metodolojilerinin bir karışımını kullanıyor.

İlişkili Haberler


ABD Enerji Bakanlığı’nın tahminlerine göre ise güç aktarım organları dahil, araç ağırlığında toplam %33 azalma, yakıt tüketiminin %23 azalması sonucunu doğuruyor. Böylece CO2 emisyonları da önemli ölçüde azalıyor.

Uluslararası Temiz Taşımacılık Konseyi’nin (ICCT) internet sitesinde Lotus’un yaptığı çalışmanın bir kopyası bulunuyor.