Magnezyum sac levhaları üzerinde çalışıyor

GM hafif metal ile araçların ağırlığını azaltacak, yakıt tüketimini düşerecek.

Haberler 29.10.2012 - 17:01

Magnezyum sac levhaları üzerinde çalışıyor

Autonews'ın haberine göre General Motors mühendisleri magnezyumu ısıtıp otomobil parçaları için gereken sert biçimlere sokulabilmesini sağlayarak, bu hafif metalin araçlarda daha fazla kullanılabilmesine yönelik büyük bir adım attıklarına inanıyor.


Kalıp döküm magnezyum otomobil ve kamyonlarda direksiyon simitleri ve diğer parçalarda yaygın olarak kullanıyor.

GM metal araştırmacısı Jon Carter getirdikleri yeniliğin, kapıların ve bagaj kapaklarının iç panellerinde kullanılacak magnezyum levhaları oluşturabilme imkanı olduğunu söylüyor.

Carter GM’nin işi yavaştan aldığını, ama gelecekte daha fazla magnezyum kullanılması sayesinde otomobil ve kamyonların ağırlığının önemli ölçüde azaltılabileceğini söyledi.

GM mühendisi Paul Krajewski, magnezyumun çeliğe göre yüzde 75, alüminyuma göre yüzde 33 daha hafif olduğunu belirtti.

Carter verdiği röportajda, “Magnezyum bazı sac levha panellerin ağırlığını azaltmamıza ve bu yolla yakıt verimliliğini, yol tutuşunu ve genel performansı iyileştirebilmemize izin verecek” dedi.

Carter GM’nin 50 araçla sınırlı bir üretim gerçekleştireceğini ve bunları yılın dördüncü çeyreğinde tüketicilere satacağını söylediyse de bu yıl magnezyumun daha fazla kullanımının test edileceği model veya modellerin hangileri olduğunu açıklamadı.

Carter ve Krajewski araçların ağırlığını azaltma hedefinin büyük ölçüde önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girecek daha sıkı yakıt tasarrufu standartlarından kaynaklandığını söylediler.

ABD Otomotiv devine göre 2020 itibariyle magnezyum, araçların ağırlığını yüzde 15 azaltacak ve bu sayede yakıt tüketimi yüzde 9 ila 12 azalacak.

GM’nin magnezyumu ısıtma ve korozyona karşı daha dirençli hale getirme işlemine ilişkin patentleri bulunuyor. GM sözcüsü Kristopher Spencer’a göre, şirket otomobil parçası tedarikçilerinin magnezyum iç paneller üretmelerine imkan tanımak için işlemin lisansını vermeyi planlıyor.

Sayfa Yükleniyor...