Şirketin yılda 1,000 adet üretilecek yeni bir süper otomobili planladığı, üretimin 2011 yılında başlayabileceği söyleniyor.

Autoweek yeni F1 dışında yakın zamanda iki yeni McLaren modelinin daha çıkacağını, bunlardan birinin de McLaren P11 olduğunu bildiriyor. Ferrari F430 ile rekabet etmesi amaçlanan P11 iki yıl içinde yaklaşık 200,000 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülebilir. McLaren Automotive Tasarım şefi Frank Stephensen, “P11, McLaren’in otomotiv ürün yelpazesinin tamamı için bir yapı taşı,” dedi. P8 adı verilen bir başka spor otomobil de 2015 yılında çıkabilir. Porsche 911’e rakip olacak bu araç McLaren’in üretimini senede 4.000 otomobile çıkarmasına önayak olabilir.

McLaren’in tasarım şefi daha önce Fiat 500’ün, yeni MINI Cooper’in, Maserati MC12’nin ve BMW X5’in geliştirilme çalışmalarını yönetmişti. Geçmiş sicili göz önüne alınırsa McLaren için hem benzersiz, hem de yenilikçi olan ikonik araçlar üretmeye çalışması şaşırtıcı olmayacaktır.

Stephensen F1’in yerine geçecek otomobilin yaklaşık 390 km/s azami hıza sahip olacağını söyledi. Daha önceki raporlarda otomobilin ortaya takılan, 6 litrelik bir V8 motora sahip olacağı belirtiliyordu. Yeni F1 gibi bir otomobilde muhtemelen seramik frenlere ihtiyaç duyulacaktır. Stephensen geliştirme sürecinin henüz tamamlanmaktan çok uzak olduğunu ima ederek, “F1’in yerine geçecek araç için temiz bir sayfa açtık ve hâlâ tasarım bakımından hangi yönlere gitmek istediğimize karar vermeye çalışıyoruz,” dedi.

Fakat F1’in yerine geçecek otomobil, daha ticari olan yeni modeller P11 ve P8 kadar önemli olmayabilir. Gelişmeleri merakla bekliyoruz...