Mercedes-Benz’in süper sedanı

Mercedes performans odaklı E segmenti otomobili E63 AMG’yi, giderek gelişen rakipleriyle boy ölçüşebilmesi için yeniledi, 4Matic özelliğini ekledi. Yeni versiyon artan gücünü artık 4 tekerleğinden aktarabiliyor.

Haberler 10.01.2013 - 15:25

Mercedes-Benz’in süper sedanı

Mercedes-Benz E63 AMG modelinin güçlü lüks otomobil segmentinde rekabetçi kalabilmesini sağlamak için yaptığı kapsamlı yenilikler ile sedan ve steyşın otomobillerini cesur bir görünüme kavuşturdu, gücünü arttırdı ve başka performans arttırıcı terfi paketleri ekledi.


Mercedes-Benz’in en yeni performans modeli AMG’nin çift turbo beslemeli 5,5 litrelik V8 benzinli motorunun biraz geliştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor.

Motor standart 557 bg, seçenek olarak sunulan performans paketiyle beraber 585 bg üretiyor. Bu performans paketi ‘S Modeli’ adını taşıyor.

Motorun torku da arttırılmış. Artık standart motor 720 Nm tork geliştirirken performans paketli motor 800 Nm üretiyor ve bu torku 1750 ila 5000 devir/dakika gibi 750 devir/dakika daha geniş bir aralıkta sunuyor.

Bu devasa güç eski modelde olduğu gibi AMG’nin yedi vitesli Speedshift MCT otomatik şanzımanı üzerinden arka tekerleklere aktarılıyor.

Bu şanzıman C (Kontrollü Verim), S (Spor), S plus (Spor artı) ve M (Manüel) olmak üzere dört farklı sürüş modu, ayrıca otomatik durdurma/çalıştırma ve fren enerjisi geri kazanımı içeriyor. Performans paketi opsiyonunda bir diferansiyel kilidi de donanıma ekleniyor.

Diğer yandan en iyi hızlanma ve yol tutuşu için Mercedes’in 4Matic olarak adlandırdığı 4 çeker özelliği performans odaklı otomobile göre uyarlanmış ve aksesuar listesine konmuş.

Mercedes standart E63 AMG sedanın 0’dan 100 km/s’ye 4,2 saniyede çıktığını, aksesuar olan performans paketi ve 4Matic özelliği ile bu sürenin 3,6 saniyeye indiğini söylüyor. Azami hız sırasıyla 250 km/s ve 300 km/s ile sınırlanmış.

Sayfa Yükleniyor...