Toyota yeniden satış lideri

Toyota doğal afetlerin ve kalitesine gölge düşüren rekor sayıda geri çağrının etkisinden kurtularak geçen yıl General Motors ve Volkswagen Grubu’ndan daha fazla satış yaptı ve yeniden dünya çapında satış lideri oldu.

29.01.2013 - 13:04

Toyota yeniden satış lideri

Toyota’nın yaptığı açıklamaya göre şirketin alt kuruluşları Hino Motors Ltd. ve Daihatsu Motor Co.’nun teslimatları da dâhil dünya çapındaki satışları 2012’de yüzde 23 artarak 9,75 milyon adetle rekor kırdı. Aynı dönemde GM 9,29 milyon, Volkswagen 9,07 milyon adet satış yaptı.


Şirket 10 Ocak’ta yaptığı açıklamada Avrupa’da Toyota’nın ve Lexus otomobillerin satışının hibrit Lexus araçlara talebin artması sayesinde geçen yıl yüzde 2 artarak 837.969 adede yükseldiğini, ABD’de ise pazar payını yüzde 12,9’dan yüzde 14,4’e çıkararak yüzde 17,9 pazar payına sahip GM ile arayı kapattığını açıkladı. Endüstri araştırma şirketi Autodata’ya göre ABD’de Toyota, Lexus ve Scion araçların satışları yüzde 27 artarak 2,08 milyon adede yükseldi.

Japonya’da Toyota 2012’de dünyanın en çok satan hibrit otomobilinin küçük bir versiyonu olan Aqua’yı (Japonya dışındaki adıyla Prius c) piyasaya sürdü ve satışlarını yüzde 35 arttırarak 2,41 milyon adede çıkardı. Düşük yakıt tüketimli araçlara devlet sübvansiyonları ve vergi indirimleri de talebi arttırdı. Şirkete göre yurtdışındaki satışlar toplamda yüzde 19 artarak 7,33 milyon adede yükseldi.

Çin’de, Doğu Çin Denizi’ndeki bir ada grubuna ilişkin toprak anlaşmazlığının ardından ülkedeki talebin azalması nedeniyle Toyota’nın yıllık satışları en azından 2002’den beri ilk defa düştü, bu yüzden de şirket Çin’i bir milyonun üzerinde satış yaptığı üçüncü pazar yapma planlarından vaz geçmek zorunda kaldı.

Otomobil üreticisi bu yıl 9,91 milyon adetlik yıllık satış tahminine ulaşabilmek için, ABD’deki talebe ve değer kaybeden yenin, Güney Koreli Hyundai’a karşı rekabet gücünü arttırmasına güveniyor. Analistlere göre, Çin’deki bir toparlanma da Japonya’da Eylül’de devlet teşviklerinin sona ermesi nedeniyle beklenen düşüşün telafi edilmesine yardımcı olabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...