Bir ihtimal daha mı var?

Lisansların çıkarılması da Kocaelispor'un ikinci yarıda beklenen çıkışı yapmasını sağlayamadı. Bank Asya 1. Lig'de sezonun bitmesine daha 13 hafta olmasına rağmen Körfez temsilcisinde umutlar iyice azaldı.

Bir ihtimal daha mı var?

Herkesin hatırlayacağı gibi Kocaelispor, iki sezon önce uzun bir aradan sonra Süper Lig'e çıkmayı başarmıştı. Ve o dönemdeki Başkanı Serhan Gürkan ile yazın transfer döneminde boşta hangi unutulmuş isim kaldıysa transfer edildi. O dönemlerde Kocaelispor'un asbaşkanlığını bugün Kocaelispor'un başkanlığını yürüten Muammer Çelik yapıyordu. Kimler transfer edilmişti peki? Mesela eski Fenerbahçeli Serhat Akın, mesela yine eski Fenerbahçeli Murat Hacıoğlu, mesela Gaziantepspor'dan Bülent Bölükbaşı, Denizlispor'dan Julio Cesar, Fenerbahçe'den Kemal Arslan, Trabzonspor'dan Musa Büyük, Fenerbahçe'den Serdar Kulbilge, yabancı oyuncular Dusan Andelkoviç, Tutoriç, Jestroviç, Fransergio Gaziantepspor'dan Özgür Yıldırım, Bursaspor'dan Volkan Bekiroğlu ve Denizlispor'dan Musa Kuş aklımıza gelenler.

Devre arasında da Levent Kartop, Emrah Kiraz, Maurice Ross, Ergün Teber, Reshag Sadıgov, Luka Zinko, Ramal Hüseynov, Hasan Uğur, Ergin Yücetaş ve Akeem Agbetu gibi isimler de dahil edilmişti kadroya. Volkan Bekiroğlu, Serdar Kulbilge, yabancı oyuncular Dusan Andelkoviç, Tutoriç, Jestroviç, Kemal Arslan maddi kriz nedeniyle ayrılan ve sezonu tamamlamayan isimler olmuştu.

Nereden geliyor bu değirmenin suyu dediğimiz anda Kocaelispor, düştüğü Bank Asya 1. Lig'de yine sezon başında transfer şov! yaptı. Yaptı yapmasına da bir türlü bu oyuncularına sezon başlamasına rağmen lisans çıkartamıyordu. İki sezonda yapılan yaklaşık 50 transferin bir faturası olacaktı tabiki de. Bu kadar kolay değildi öyle getir futbolcuyu, sonra "hadi git" demek. Borç birikti birikti ve TFF lisanslara vize vermedi.

Devre arasına kadar genç bir kadroyla mücadele etmek zorunda kalan Körfez temsilcisi ilk devre sonunda 12 puana ulaşmıştı Cihat Arslan'ın ekibiyle beraber.

İlk yarı boyunca bu takımda A2 takımında dahi oynayamaz denilen bir kaç oyuncu Bank Asya 1. Lig seviyesinde oyuncu olmuştu ister istemez! Mesela bunlardan kaleci Metin Erol, mesela genç yetenek Onur Alkan, mesela Bilal Turgut, mesela Yunus İlgen, mesela Gökhan Meral, mesela Mehmet Öztonga ve Uğur Daşdemir. Belki bu saydığım genç yetenekler yıllar geçtikçe bir yerlere gelmeyecekti ama Kocaelispor kendi yanlış yönetimi nedeniyle altyapısından en az 4-5 gencini Türk futboluna kazandırmıştı.

Yazının başlığında belirttiğim gibi bir ihtimal daha vardı ve o da maddi krizin çözülmesi olarak görüldü. Yeni Başkan Muammer Çelik söz verdiği gibi TFF ile lisans sorununu halletti. Kadroya yeni oyuncular dahil edilmeye başlanmıştı. Amaaa yine bir yanlışa imza atılıyordu Kocaelispor'da. Elinde yaklaşık 15 tane genç oyuncuya sahip olan Körfez temsilcisi, bu oyuncuların üstüne tam tamına 26 transfer yaptı. Belki doğru olanı bu genç isimlerin yanına 5-6 ya da bilemediniz 10 tane daha isimle yola devam edilmesiydi. Bu 26 transferin içinde eski Beşiktaşlı Ahmet Dursun, yine Murat Hacıoğlu!, eski Beşiktaşlı kaleci Fevzi Tuncay, yine Levent Kartop!, eski Bursasporlu Orhan Alemdar gibi bilinebilecek isimler vardı.

Bu transferler göstermişti ki amiyane tabirle bu Kocaelispor'dan yine bir şey olmayacaktı. İkinci yarı başladı ve oynanan 4 maçta 4 mağlubiyetle ligin dibine demir atıldı. Ve en son oynanan Adanaspor maçında ilk yarıda 12 puan toplayan Serdar Topraktepe önderliğindeki gençlerden sadece ve sadece kaleci Metin Erol ve Bilal Turgut ilk onbirde oynuyordu. İlk yarı boyunca hemen hemen bütün maçlarda sürekli oynayan ya da deyim yerindeyse mecburiyetten oynatılan Uğur Daşdemir ve genç yıldız adayı Onur Alkan son 6 dakika oyuna alınmıştı.

Lisansların çıkarılması da Kocaelispor'un ikinci yarıda beklenen çıkışı yapmasını sağlayamadı. Bank Asya 1. Lig'de sezonun bitmesine daha 13 hafta olmasına rağmen Körfez temsilcisinde umutlar iyice azaldı. Şimdi çocukluğumuzun Kocaelispor'daki unutulmaz isimlerinden Bülent Baturman önderliğinde ligde kalma çırpınışlarının son rütuşlarını yapıyorlar.

Son alınan Adanaspor mağlubiyetinin ardından beni telefonla arayan Kocaelispor'un zaman zaman deplasman maçlarına giden ve yıllardır hiçbir iç saha maçını kaçırmayan, askerlik dönemimde beraber geçirdiğimiz günlerde ağzından Kocaelispor dışında bir söz çıkmayan kombineli bir arkadaşım, kombinesini yakıp attığını söyledi. Varın artık gerisini siz düşünün...

Sayfa Yükleniyor...