Gönlüm: Lider çıkabiliriz

A Milli Basketbol Takımı'nın tecrübeli oyuncusu Kerem Gönlüm, NTV Spor'a yaptığı açıklamada Avrupa Şampiyonası'nda iddialı olduklarını söyledi. Gönlüm, elemelerdeki mücadeleyi sergiledikleri takdirde, grubu lider bitirebileceklerini belirtti.

Polonya'da Eylül ayında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na katılacak A Milli Basketbol Takımı hazırlıklarını sürdürüyor. Takımın en deneyimli oyuncularından Kerem Gönlüm, Eurobasket 2009 öncesinde NTV servisinden Irmak Kazuk’a iddialı açıklamalarda bulundu.

Bir milli takım dönemi daha. Yine takımın deneyimlilerinden, abilerindensin. Ilk defa kaynaşma kampı adı altında toplandınız. Nasıl gidiyor kamp? Biraz ter atma, biraz tatil gibi sanki...

Evet şimdi tabii önümüzde çok önemli bir Avrupa Sampiyonası var. 2009 Polonya’da yapılacak bunun öncesinde de zaten bildiğin gibi program bayagı önce açıklandı. İtalya’da Bormio kentinde ağır tempoda antremanlar yapacağız. Burada Antalya’daki kamp, oraya bir hazırlık niteliğinde olacak. Zaten antremanları sizde takip ediyosunuz bizimle beraber. Çünkü sezonumuz biteli yaklaşık 1 ay oldu, o yüzden böyle hafif hafif başladık antrenmanlara. Dediğim gibi Bormio’ya hazırlık yapıyoruz, bu bir ön hazırlık kampı. Herşey yolunda...

Bormio heralde bayagi yorucu geçecek?

Bormio her zaman yorucu geçiyor. Zaten 11 gün sürecek zannedersem. Zaten bütün Avrupa Şampiyonası’ndaki maçlarda kullanacağımız fizik kondisyon olsun, çalışmalarımız olsun, o yönde Bormio’deki hazırlıklara onun faydasını cok görecegiz. Orada inşallah sakatsız kazasız belasız orada çünkü tempo çok yoğun olunca istenmeyen sakatlıklar ortaya çıkabiliyor. İnşallah takım arkadaşlarımızla beraber sakatlıksız bir kamp geçiririz.

Polonya’daki grubu nasıl değerlendireceksin? 6’da 6’nın verdiği moral ve özgüvenle gidiyoruz, ama bu defa ev sahibinin grubunda yer alıyorsunuz, o biraz sıkıntı yaratacak heralde...

Bence de evet sana katılıyorum. Polonya kağıt üzerinde bizden güçlü bir kadro değil. Bizim takım olarak özellikle geçen seneki eleme maçlarında gösterdiğimiz o takım olgusu, o mücadele gücü bence çok ust düzeydeydi. Onu bu turnuvaya da yansıtmamız lazım, çünkü Avrupa Şampiyonaları’nda son 2-3 Avrupa Sampiyonası’nda işin açıkçası başarılı olamadık. Ve tabii grubu değerlendirecek olursak; Polonya grubun en tehlikeli takımlarından biri tabii. Litvanya her zaman ciddi ekol ve biz her sene mutlaka Litvanya ile bir kere oynuyoruz. Ama onların da bir kaç oyuncusu gelmeyecekmiş heralde. Şimdi tabii Polonya’nın ev sahibi olması dezavantaj belki ama dediğim gibi biz onlardan daha iyi bir kadroyuz. Bu bir turnuva zaten gününde olan daha çok isteyen kazanacak. Kısa bir turnuva o yüzden bence Polonya bizim grubumuzda tehlikeli bir rakip, önemli bir rakip. Bulgaristan keza öyle. Biliyorsunuz baslarında Pini Gerson var. Maccabi’nin yıllarca antrenörlüğünü yapmış bir isim. Bir tane devşirme oyuncuları da var zannedersem. Zor bir grup, açıkçası bana kalırsa ama bizde bu grubu 1. bitirebilecek güçte bir kadroyuz. Geçen seneki mücadelemizi gösterirsek 2. tur için çok buyuk bir avantaj sağlarız.

Kadroyu nasıl değerlendiriyosun? Her dönem olduğu gibi aslında yine kadro açıklandığında 'işte neden bu yok neden şu yok' şeklinde yorumlar yapıldı. Efes Pilsen’de Kaya Peker çok iyi bir sezon geçirmişti o kadroda yer almadı , Mehmet Okur sakatlığından dolayı yine kadroda yok. Sen kadronun potansiyelini nasıl görüyosun?

Şimdi tabii kadrolar açıklandığında, aday kadro açıklandığında özellikle benim takım arkadaşım Kaya Peker var, Mehmet Okur vardı kadroda olmayan. NBA’deki yıldızımız tabii. Açıkçası ben burada onlarla birlikte olmayı çok isterim ama teknik kadronun teknik heyetin kararı bu ve ona yorum yapmak bana kalmaz. Herkesin kendi kişisel düşüncesi vardır ama onlar çok değerli oyuncular, buraya gelen her oyuncu değerli ama tabii bu turnuvalarda özellikle Avrupa Şampiyonası olsun Dünya Şampiyonası olsun bunlar tecrübe gerektiren turnuvalar. Ve Kaya ile Mehmet olsun alınmayan birkaç oyuncu arkadaşımız da var ama bunlar başta söylediğin için söylüyorum burada olmalarını isterdim ben işin açıkçası. Ama dediğim gibi o konuda fazla yorum yapmak istemiyorum. Teknik heyetin çünkü takdiri. Bu kadro da özellikle gelecek için çok büyük ümit vaat ediyor, çünkü biz 3-4 kişi takımın biraz daha yaş olarak büyükleri, abileriyiz. Ama bizden sonra onlar devam edecek bu işe. Önemli bir yatırım yapılıyor gençlere ama dediğim gibi o konuda çok fazla yorum yapmak istemiyorum.

Uzun rotasyon için neler söylemek istersin? Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en gelecek vaat eden oyuncuları da şu anda kadroda. O gençler için neler söylemek istersin? Bir yandan da onların NBA’e gitme durumları da var.

Şimdi tabii eskiden beri uzun oyuncu yetişmez denirdi ama Türk basketbolunda son yıllarda özellikle bir uzun patlaması oldu. Tabii bu Türk basketbolunun geleceği açısından çok önemli. Zaten hepsi çok gençler, hepsi 20’li yaşlardalar ,çok büyük yetenekler. Turk basketbolunun uzun bir süre bence pota altı çok kuvvetli olacak. Muthiş bir kadro var pota altında. Tabii NBA seçenekleri olarak da o genç oyuncuların orada oynayacaklarına ben inanıyorum. Zaten ama tabii onlar da o şekilde karar verdiler. Biraz daha pişecekler Avrupa’da, daha fazla sure alıp biraz daha hazır gitmeleri gerekiyor oraya çünkü. Onlara guveniyorum ben , hepsi de çok iyi karekterler, inşallah yolları açık olur. NBA’de onları izlemek gurur verir bize. İnşallah burda da abileri olarak bizden birşeyler kazanırlar. Onlara spor hayatı olabilir, özel hayatı olabilir, inşallah bir şeyler verebiliriz ve oynarlarsa da gururla izlerim.

NBA demişken Hidayet için neler söyleyeceksin? Onun geçirdiği başarılı sezon şüphesiz uzun oyuncuları daha da rahatlatacak...

Tabii Hidayet’in geçen sezonunu konuşmaya gerek yok müthiş bir sezon oynadı zaten. Tabii Hidayet çok yönlü bir oyuncu gerçekten, özellikle Avrupa’daki maçlarda NBA’den gelen oyuncular çok zorlanıyor. Özellikle kendi mevkilerinde oynadikları için bir tek, ama Hidayet çok yönlü bir oyuncu olduğu için çok fark yaratıyor orada. 1 poziyonundan tutunda belki 4-5 pozisyonuna kadar oynayabilecek yetenekte bir oyuncu. Bizim çok büyük artımız olacak o. Geçen sene de biliyorsun belki sayısal olarak istatistiklerde çok büyük şeyler yapmadı ama takıma o verdiği katkı gerçekten bence en değerlisiydi. Bu sene de inşallah daha iyi bir Hidayet bekliyorum ben turnuvada. Çünkü müthiş bir sezon oynadı final serisinde olsun diğer maçlar olsun. İnşallah hep beraber takımı iyi bir yerlere getiririz.

Efes Pilsen’den bahsedecek olursak bu sene çok önemli transferlere imza attınız. Rakoçeviç, Nachbar... Bu transferleri nasıl değerlendiriyorsun? Artık onlarla takım arkadaşı olacaksın. Efes Pilsen’i hedeflerine götürebilecek isimler mi sence bunlar?

Bence Rakoçeviç Avrupa’da yılın transferi olabilir. Yani son iki senenin Euroleague sayı kralının Efes Pilsen’e gelmesi bence çok büyük bir transfer. Ve bu zaten Nachbar’la beraber ki, Nachbar'ı da zaten konuşmaya gerek yok. NBA oyuncusu olan Avrupa’da da tecrübesi olan bir oyuncu. Zaten bu yapılan tranferler de Efes Pilsen gibi büyük bir kulübün hedef büyüttüğünü gösteriyor bence. Tabii her zaman hedefler büyüktü ama biliyorsunuz bazı şanssızlıklar oluyor. Geçen sene açıkçası çok başarısız bir Avrupa Ligi geçirdik. Ondan önceki sezonlarda pek istediğimiz yerde bitiremedik açıkçası. Türkiye liginde çok iyi bir sezon geçirdik bence son yılların en iyi performanslarından birini sergiledik Efes Pilsen olarak. Ama tabii şimdi Efes Pilsen bir Avrupa markası. Turkiye ligi bir tek Efes Pilsen’i kesmez. O yüzden şimdi hedefler doğrultusunda takviyelerle beraber takımın kemik kadrosunu koruduk. Zaten 2 takviye ile Euroleague’de bence iyi işler başaracağimiza inanıyorum. Bu yeni transferlerle beraber.

Sayfa Yükleniyor...