Amazon istihbarat servisleri için 'gizli' bir bulut servisi sağlayacak

Online platform Amazon, Amerikan istihbarat servisleri için geliştirdiği 'gizli' bulut servisini yayınlamaya hazırlanıyor.

ntv.com.tr 25.12.2017 - 13:32

Amazon istihbarat servisleri için 'gizli' bir bulut servisi sağlayacak

Online alışveriş sektörün en büyük platformu olan Amazon, CIA ile  iş birliğine girerej 3 yıl önce geliştirmeye başladıkları 'gizli' bulut servisini yayınlamaya hazırlanıyor. 'Gizli' bulut servisi, Amerikan istihbarat servisleri tarafından kullanılabilecek.

Geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamada, ınıflandırılmamış bilgi, hassas bilgi, gizli bilgi ve çok gizli bilgi dahil olmak üzere Amerikan istihbarat servislerinin tüm veri sınıflandırmalarında iş yüklerine hizmet edebilmek için ilk ve tek ticari bulut sağlayıcısını geliştirdiklerini belirttiler.

Şirket, bulut sistemine Amerikan hükümeti birimlerinin ve izin yetkisi olan güvenlik birimlerinin de erişebileceğini ifade etti.

Öte yandan Pentagon, geçtiğimiz hafta, Amazon'un bulut sunucusundaki verilerini halka açtı. Bulutta Amerikan isthbarat ajanları tarafından 8 yıl boyunca haber sitelerinden, yorum bölümlerinden, web forumlarından ve sosyal medyadan toplanan en az 1.8 milyar veriyi içeriyordu.

Amazon, bu yıl bulut hizmetlerinde güvenlik açıklarına maruz kalarak milyonlarca üyesini zor durumda bırakmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...