İlişkili Haberler

Avustralya'nın uçaklara ve gemilere hava durumu bilgisi sağlamanın dışında Savunma Bakanlığı ile ortak projelere imza atan meteoroloji ofisi (Australia's Bureau of Meteorology) siber saldırıya uğradı. 

Australia Broadcasting Corporation'ın (ABC) adı açıklanmayan yetkililere dayandırdığı haberinde söz konusu olayın ardından kurumun sisteminin ağır hasar aldığını, hack'in yol açtığı hasarların onarılmasının ise yıllar ve yüz milyonlarca dolara mal olabileceğini duyurdu. 

"SALDIRI ÇİN KAYNAKLI"

Aynı haberde söz konusu saldırının Çin kaynaklı olduğu bilgisinin paylaşıldığının da altı çizildi. 

Çıkan haberin aksine sistemin içinde bulunduğu durumun nasıl düzeltileceği hakkında detaya girmeye yanaşmayan Australia's Bureau of Meteorology, yayınladığı açıklamada, sistemin çalışmaya devam ettiğini ve konu hakkında yorum yapılmayacağını duyurdu. 

ABD'NİN DE TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

Çin bir süredir benzer hack saldırılarından rolü olduğu gerekçesiyle eleştirilerin hedefinde. Ülkeler ve yabancı şirketlerin hedef alındığı saldırıların ardından ABD, bu saldırıların iki ülke arasındaki ilişkileri zorladığını açıklayarak tepkkisini en üst perdeden göstermişti. 

"SİBER SALDIRILARA KARŞIYIZ"

Bu eleştirinin ardından Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Eylül ayında gerçekleştirdiği ABD ziyaretinin ilk gününde Çin hükümeti olarak siber saldırılara karşı oldukları mesajıni vermiş, siber suçlar ile mücadele adına ABD ile üst düzey görüşmelere hazır olduklarını ifade etmişti.