1 Kasım öncesi önemli bir eşik daha geçiliyor

1 Kasım seçimlerinde yarışacak milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilmesine saatler kaldı. Süre bugün saat 17'de doluyor. Partilerin genel merkezlerinde yürütülen çalışmalarda da sona gelindi.

NTV Haber 18.09.2015 - 17:29

1 Kasım öncesi önemli bir eşik daha geçiliyor

Partiler, seçimlerde yarışacak milletvekili aday listelerini bugün saat 17'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edecek. Bağımsız adaylar için de süre aynı anda sona erecek. Genel merkezlerde liste çalışmaları hız kazandı.

AK Parti, 7 Haziran'a oranla listedeki isim değişikliklerinin en fazla yaşanması beklenen parti. Bu yüzden Başbakan Ahmet Davutoğlu, mesaisinin büyük bir kısmını Genel Merkez'de geçiriyor. AK Parti'de 3 dönem nedeniyle ara veren bazı isimleri listeye girmesi, oy kaybı yaşanan illerde değişiklik yapılması bekleniyor. Doğu ve Güneydoğu'daki illerde de değişim yaşanabilir.

CHP’de ön seçim sonrası 7 Haziran listesine giren isimler yeniden aynı yerlerine yerleşecek. Buna rağmen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kontenjan adaylarının sıralamasında değişikliğe gitmesi bekleniyor. Listeye son şekil Parti Meclisi'nde verilecek.

MHP'de başvuruları, 4 Genel Başkan Yardımcısı’ndan oluşan komisyon değerlendiriyor. Fakat 7 Haziran sonrası Meclis'e giren 80 milletvekilinden Tuğrul Türkeş ve Murat Başesgioğlu haricinde 78 milletvekilinin yeri garanti görünüyor.

MHP kaynaklarına göre değişim, listenin kıl payı seçilemeyen isimlerinde yapılacak.

HDP'nin listesinde de önemli bir değişiklik olmayacak. Sadece az farkla kaybedilen yerlerde yenilenme olabileceği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...