15 Temmuz anma etkinlikleri başladı (81 ilde şehitliklere ziyaret)

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinlikleri başladı. Etkinlikler kapsamında dün şehit mezarları ziyaret edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Edirnekapı'daki 15 Temmuz Şehitliği'ni ziyaret etti.

şehit ziyaret.jpg

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle dünden itibaren yurtiçi ve yurtdışında çeşitli etkinlikler var.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinliklerine dün başladı. 

Anma etkinlikleri kapsamında, dün, darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin kabirlerine ziyaret düzenlendi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER ABİDESİ TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Edirnekapı'daki 15 Temmuz Şehitliği'ne ziyarette bulundu.

Edirnekapı'daki 15 Temmuz Şehitliğine ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım geldi. Yıldırım, ziyaret için şehitliğe gelen vatandaşları selamladı, çocuklarına oyuncak dağıttı. Yıldırım daha sonra, şehitlik girişinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşıladı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra şehitliğe geçti. Bu arada, ziyaret dolayısıyla sabah saatlerinden itibaren bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Anma dolayısıyla şehitliğe ziyarete gelen çok sayıda vatandaş da "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı.

Ziyaret sırasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da hazır bulundu.

Erdoğan ve Yıldırım, ziyaretin ardından Şehzade Camisi ve Karacaahmet Mezarlığı'na geçti. Erdoğan, Karacaahmet Mezarlığı'nda, aralarında AK Parti'nin kuruluşundan bu yana reklam, kurumsal tanıtım ve organizasyon konularında büyük emek veren reklamcı Erol Olçok ve 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 15 Temmuz şehitlerinin kabirlerini ziyaret ederek, dua etti.

"O KARANLIK GECEYİ BİR DAHA YAŞAMAYACAĞIZ"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Karşıyaka Mezarlığı'nı ziyaret etti. Şehitlerin mezarı başında Kur'an-ı Kerim okunması ve duaların edilmesinden sonra konuşan Kahraman, "Allah şehitlerimize rahmet etsin. Devletimize, milletimize zeval vermesin" dedi.

Öyle karanlık bir geceyi bir daha yaşamayacaklarını ifade eden Kahraman, "Tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz. İnşallah, milli birlik, bütünlük ve kardeşlik içinde Türkiye'miz güzel günlere gidecek. Tabii şehitler ölmez. Şimdi tüm şühedanın ruhları bizimle beraber. Allah, şehitlerimizin ailelerine ve milletimize sabır, gazilerimize de sağlık ile afiyet versin" diye konuştu.

BAKAN SOYLU GÖLBAŞI'NDA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında Gölbaşı'ndaki 15 Temmuz şehitlerinin kabirlerini ziyaret etti. Şehitliğin Türk bayraklarıyla donatıldığı programda, Kur'an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi.

ARSLAN: HAİNLİĞİ UNUTMAYACAĞIZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 15 Temmuz şehitlerinden 17 yaşındaki Mutlucan Kılıç’ın kabrini ziyaret etti. Vatandaşların, 15 Temmuz gecesi millet olma şuuruyla diline, dinine, etnik yapısına, ırkına, yaşına bakmadan kadın veya erkek demeden meydanlara inerek, hainlere dersini verdiğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

"Şehitleri yetiştiren annelerle, babalarla gurur duyuyoruz. Onun için buradayız. Diyoruz ki 'ey hainler, ey hainlere maşalık edenler, biliniz ki 15 Temmuz'u ve o düşünceyi, o düşüncenin arkasından giden hainleri, hainliği unutmuyoruz, sonsuza kadar unutturmayacağız', zira bu millet, bu coğrafyada sonsuza kadar payidar olacak."

AVCI: MÜCADELEMİZİN SEMBOLİK İFADESİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Eskişehir'deki şehitliklere ziyarette bulundu. Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hangi kılık altında gelirse gelsin kendini nasıl göstermek isterse istesin vatan ve millet düşmanlarına, din ve devlet düşmanlarına karşı, birlikte nasıl mücadele edeceğimizin sembolik bir ifadesi olarak da bugün şehitliklerimizi ziyaret ettik." 

SELİM TEMURCİ: ŞEHİTLER ABİDESİ İSTANBUL'A ÇOK YAKIŞACAK

BAKANDAN İKİZ ŞEHİTLERE ZİYARET

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Gölbaşı'nda bombalı saldırıda yan yana şehit olan polis memuru ikiz kardeşler Ahmet ve Mehmet Oruç'un mezarlarını ziyaret etti.

Oruç kardeşlerin kabirlerine çiçek bırakan Çelik, evlatlarının mezarı başında fenalaşan Baba Oruç'u teselli etti.

"15 TEMMUZ'U UNUTMAYACAĞIZ"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, etkinlikler kapsamında, Sivas'ın Yukarı Tekke Mezarlığı'nda bulunan Polis Şehitliği ve Garnizon Şehitliği'ni ziyaret etti. 

Burada şehit ailelerine başsağlığı dileyen Yılmaz, 15 Temmuz şehitlerinden 4. Sınıf Emniyet Müdürü Münir Murat Ertekin ve diğer şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı.

Burada şeref defterini imzalayan Yılmaz, deftere yazdıklarını okuyarak şunları kaydetti:

Uğuruna şehadete erdiğiniz vatan toprağında rahat uyuyun. Bizlere emanet ettiğiniz vatanımıza layıkıyla sahip çıkmak için var gücümüzle çalışıp emanetinize helal getirmeyeceğiz. Sizleri, cesaretinizi, vatan sevginizi ve 15 Temmuz'u unutmayacak ve unutturmayacağız."

"FETÖ MUVAFFAK OLSAYDI..."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, terörle mücadele ve darbe girişimi sırasında şehit düşenlerden bazılarının kabirlerinin bulunduğu Ankara Etimesgut'ta yer alan Elvanköy Mezarlığı'ndaki anma etkinliğine katıldı. 

"Milletimizin kahramanlığıyla gurur duyuyorum. 15 Temmuz'da alçak, hain ve belki tarihimizdeki en kanlı, en hain terör örgütüne karşı 80 milyon vatandaşımız dimdik ayakta durdu ve vatanını korudu" diyen Eroğlu, şunları kaydetti:

"Maazallah bu alçak FETÖ terör örgütü muvaffak olsaydı, maksat ülkeyi işgal ettirmek, ülkeyi parçalamak, bölmekti ama kahraman milletimiz buna müsaade etmedi. 15 Temmuz'da bu vatan için, bu bayrak için şehit olanlar var. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyoruz."

"BÜYÜK BİR TRAVMA YAŞADIK"

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ankara Valiliğince Karşıyaka Mezarlığı'nda düzenlenen anma törenine anıldı. Törende konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Türkeş, şunları söyledi:

"Büyük bir acı ve travma yaşadık. Vergilerimizle alınan silahlarla, bu kadar haince bize saldırmak da ayrı bir yük ve acı, hepimiz açısından. Yunan'ın bombalamadığı, saldırmadığı Meclis'imiz bunların saldırısı altında kaldı. Külliye'ye saldırdılar, Başbakanlığa, her yere geldiler... Bu hırs, bu gözü dönmüşlük, dışarıya biat etmiş bu zihniyete karşı büyük bir bedel ödedik" diye konuştu.

"SENİ FATİHLERE ŞEHİT VERDİM"

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun'da 15 Temmuz şehidi Emrah Sağaz'ın kabrini ziyaret etti. Baba Sağaz, oğlunun mezarı başında "Yavrum seni Fatihlere şehit verdim" diyerek ağladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından Canikli, şehit ailesi ile aynı araçla Yenice köyündeki evlerine hareket etti. Burada da dua edilmesinin ardından Canikli, aileye tekrar sabır dileyerek köyden ayrıldı.

"TARİHİN EN BÜYÜK İHANETİ"

İzmit'te Namazgah ve Polis şehitliğini ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, burada mezarlara karanfil bıraktı. Işık, Fevziye Camisi İmamı Faruk Çoban tarafından Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından şehitler için dua etti.

Ziyaret sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Işık, 15 Temmuz 2016'da belki de tarihin en büyük ihanetiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Işık, bu ihanete milletin tarihteki belki de en büyük başkaldırıyla karşılık verdiğini dile getirerek, "Büyük bir kahramanlıkla bu ihanet girişimini akamete uğrattı, engelledi ve bu hainlerin özellikle hak ettiği cezayı alması noktasında gereken her türlü gayreti o gece gösterdi. Bu uğurda canlarını veren 249 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gerçekten ihanet ne kadar büyükse ihaneti önleyen kahramanlık da o kadar büyük oldu. O açıdan şehitlerimizi, rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. 2 bin 195 gazimiz kanlarıyla bu ihanet girişimine 'dur' dedi" şeklinde konuştu.

BOZDAĞ: HALK DARBEYİ ALT ETTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta şehitlikte düzenlenen anma programına katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dua edilmesinin ardından Bozdağ, şehit kabirlerini tek tek gezerek karanfil bıraktı. Bozdağ, daha sonra Yozgat Valiliği tarafından açılan "Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi"ni gezdi.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Bozdağ, Türkiye'de bir daha 15 Temmuzların yaşanmamasını temenni etti. 15 Temmuz'da şehadete ulaşan bütün şehitlere rahmet, gazilere sıhhat ve uzun ömür dileyen Bozdağ, "15 Temmuz, milletin demokrasiye, milli iradeye, hukuk devletine ve seçilmişlere ölümüne sahip çıkma iradesinin somut bir göstergesidir. Türkiye'de ilk defa bir darbe teşebbüsü, halkın iradesiyle yenilmiştir. Halkın gücü, tankın, topun, silahın, dış güçlerin ve bunları kullanan hepsinin gücünün üzerine çıkmıştır, halk darbeyi alt etmiştir" ifadelerini kullandı.

Anma törenleri kapsamında etkinlikler, 16 Temmuz gecesi son bulacak.

İŞTE 15 TEMMUZ ANMA PROGRAMI

Sayfa Yükleniyor...