2 B yeniden

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman vasfını yitirmiş 2B alanlarındaki problemin çözümü için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirterek, ''Biz parasını falan hesap etmiyoruz. Biz kangren olmuş bir meselenin artık çözümünü istiyoruz'' dedi.

Anadolu Ajansı 19.01.2011 - 15:08

Bakan Eroğlu, Antalya'nın Serik ilçesindeki Karalar Düğün Salonu'nda ilçe merkezi ve 8 beldeyi kapsayan grup içme suyu projesiyle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. 2011 yılını yatırım yılı ilan ettiklerini dile getiren Eroğlu, arka arkaya baraj temelleri atılacağını kaydetti. Bir sonraki gelişinde Gazipaşa Gökçeler ve Alanya'daki Dim Barajı sulamasının temelini atacağını belirten Bakan Eroğlu, 2011'in Antalya için hamle yılı olacağını söyledi.

Milli park alanı olması nedeniyle Manavgat'a bağlı Taşağıl ve Beşkonak'tan Serik'e içme suyu verilememesi probleminden daha önce haberi olmadığını dile getiren Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla sorunun çözüldüğünü belirterek, ''70 milyon liralık maliyeti var ama Serik ve bu çevre için helal olsun. Ne yapsak azdır'' diye konuştu.

Serik ve beldelerini kapsayan içme suyu sorununun 1942 yılından bu yana devam ettiğini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:''Meselenin artık kangren olduğunu gördüm. Milli park, kaynak denilerek su bir türlü verilemiyor. Oturdum, teker teker inceledim, gelen debiler nedir, yıllara göre değişimi nedir? Ne ihtiyaç var. Saniyede bin 24 litre ihtiyaç var ama o kaynağın debisine baktığımız zaman 28-30-40 katı. Neticede vekillerime ifade ettim, 28'de bir alınacak suyun hiçbir zararı yok. Milli park alanı olduğu için üstün kamu yararı kararı gerekiyormuş. 'Bundan daha büyük üstün kamu yararı kararı mı olur mu' diye düşündüm. Sayın Başbakanımızın talimatıyla yıldırım hızıyla yatırım programına konuldu.''

Bakan Eroğlu, 2040 ve 2050 yılına kadar yerleşim alanlarının su problemini kökünden halledeceklerini belirterek, meselenin çözümünden duyduğu mutluluğu tarif edemeyeceğini ifade etti. Serik ve ilçelerine verilecek suyun memba suyu gibi olduğunu ve doğrudan içilebileceğini söyleyen Eroğlu, ''Para sıkıntısı yok, en kısa zamanda temeli atılır. Her şeyi hazır'' dedi.
        
ANTALYA YATIRIMLARI
Antalya için devasa yatırımlar yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu, kenti turizmin merkezi haline getirdiklerini, dünyanın en önemli kongre merkezi haline getirmek istediklerini de vurgulayarak, ''Sadece bizim yaptığımız yatırımlar 2003'ten beri 900 trilyonu aşıyor. 542 milyon lira sadece DSİ yatırım yapmış'' diye konuştu.

Antalya'nın mavi bayraklı plaj sayısı açısından dünyada ilk 4'e girdiğine işaret eden Eroğlu, ilin Türkiye'de en çok ağaçlandırılan bölge olduğunu, bu yıl 9 bin 300 hektar alanda 7.5 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını ifade etti.

Türkiye genelinde yapılması planlanan 6 meteoroloji radarından birini Kumluca'ya kuracaklarını söyleyen Eroğlu, Özel Çevre Koruma alanlarında da kıyı düzenlemesi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Eroğlu, 2003 yılından bu yana Antalya'ya Sağlık Bakanlığının 281 milyon lira tutarında yatırım yaptığını, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 318,5 milyon liralık tarımsal desteği sağladığını, Milli Eğitim Bakanlığının ise kente 4 bin 640 yeni derslik kazandırdığını vurgulayarak, ''Çevre ve Orman Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı Antalya'ya hizmet için adeta yarışıyor'' değerlendirmesinde bulundu.Ulaştırma Bakanlığının kente 2003 yılından bu yana 1.1 milyar liralık yatırım yaptığının altını çizen Bakan Eroğlu, 267 kilometre bölünmüş yolun tamamlandığını ve kısa zamanda Antalya'ya hızlı trenin geleceğini bildirdi. Eroğlu, TOKİ'nin de Antalya'ya 3 bin 22 konut inşa ettiğini ifade etti.
        
2B ARAZİLERİ
Bakan Veysel Eroğlu, toplantının ardından ilçe teşkilatını ziyaret etti. Eroğlu burada yaptığı konuşmada, 2B sorununun yıllarca önce kangren olmuş bir mesele olduğuna dikkati çekti.

Antalya'daki Kepez ilçesinin sanayi bölgesi olduğunu ve üzerindeki fabrikaların yıllar önce kurulduğunu dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:''Burayı tekrar orman haline getirmenin bir mantığı yok. Bunun yerine 2 kat hatta 5 kat açık alanlarda orman kurmak istiyoruz. Bu daha akıllıca değil mi? Bizden önce kaybedilmiş, üzerine fabrikalar, şehirler kurulmuş. 1981 yılından bugüne gelen 2B alanlarının problemini çözmek için hazırlıklarımızı yaptık. Sayın Başbakan'a sunduktan, Bakanlar Kuruluna sunduktan sonra Yüce Meclis'e sevk edilecektir. Artık Meclis ona göre karar verecektir. Bazıları 'yok şu kadar para gelecek' falan diyor. Biz parasını falan hesap etmiyoruz. Biz kangren olmuş bir meselenin artık çözümünü istiyoruz.''
        
''SEÇİMLER ÇOK ÖNEMLİ''
Serik'te AK Parti'nin genç ve dinamik bir teşkilatı olduğunu belirten Bakan Eroğlu, ''Seçimler çok önemli. Siyasi istikrar, ekonomik istikrarı sağlıyor. Siyasi istikrar olmasa ekonomik istikrarın sağlanması mümkün değil. Türkiye'nin gidişatı da fevkalade iyidir. Küresel bir güç haline gelmeye başlıyor. Bu gidişi mutlaka devam ettirmek için sizlerin şu andan itibaren yapacağınız çalışmalar fevkalade önemli. Antalya ve ilçelerinden büyük başarı bekliyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...