Diyanet İşleri Başkanlığının 2016 yılı hac kuraları çekildi, kuraya 1 milyon 760 bin 751 kişi katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen kura töreni, Ahmet Hamdi Akseki Camii İmamı Ali Tel'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kuraya, geçmiş yıllarda hac kurasına katılmasına rağmen kontenjan yetersizliğinden hacca gidemeyen 1 milyon 178 bin 983 kişinin yanı sıra bu yıl başvuran 581 bin 768 kişinin de dahil olmasıyla toplam 1 milyon 760 bin 751 vatandaş girdi.

40 BİN EK KONTENJAN

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, bu yılki kontenjanın 59 bin 200 olduğunu ama 40 bin ek kontenjan talep ettiklerini ve Suudi yetkililerden olumlu bir sonuç almayı temenni ettiklerini söyledi. 

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç de bu yıl hac kesin kayıt belgelerinin müftülükler aracılığıyla dağıtılmayacağına, belgelerin Genel Müdürlük internet sitesinden temin edilebileceğini ifade etti.

SONUÇLAR İNTERNET SİTESİNDE 

Konuşmaların ardından, Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu üyelerinin de katılımıyla kura çekimi gerçekleştirildi. Ankara'dan başlayan kura çekimi, daha sonra illerin plaka sırasına göre devam etti.

Kura sonuçları, saat 21.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacak. Kesin kayıtlar ise 7-18 Mart tarihlerinde yapılacak.

İlk hac kafilesinin 4 Ağustos'ta ve son hac kafilesinin 5 Eylül'de gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 16 Eylül-16 Ekim'de gerçekleşecek.

KURA HEYECANI

Kutsal topraklara gitmek için bu yıl hac kurasına katılan yüzlerce Ankaralı, Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda heyecanlı bir bekleyiş yaşadı.

Kura sonuçlarının yayınlanmaya başlanmasıyla artan heyecanları zaman zaman gözyaşlarına zaman zaman da sevinç nidalarına dönüşen vatandaşlar, kura bitene kadar salondan ayrılmadı.