28 Şubat soruşturmasına hükümetten tepkiler

Hükümet üyeleri 28 Şubat soruşturmasını yorumladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Türkiye darbelerle yüzleşiyor, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: Demokratik alanda temizlik yapılıyor, Bozdağ: Gerçekleri bilmek herkesin hakkı

Haberler 12.04.2012 - 11:15

28 Şubat soruşturmasına hükümetten tepkiler

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin olarak, '' darbelerle yüzleşiyor. Darbe döneminin geride kaldığına, Türkiye'de demokrasinin geldiği noktada hepimiz şahidiz.


Sayın Kılıçdaroğlu, 28 Şubat sürecine yönelik operasyonlardan sıkıntı duymaktadır. Kendisi genel başkan değildi. O zamanki genel başkan Sayın Deniz Baykal, o süreci en çok alkışlayanlardan biriydi. CHP, 28 Şubat sürecinde, Refah-Yol hükümetinin devrilmesini temin eden Milli Güvenlik Kurulu ve Türk Silahlı Kuvvetleri etkisine her zaman minnettar olmuştur'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, 28 Şubat sürecinde çok büyük mağduriyetler yaşandığını ifade ederek, ''Soruşturma başlatılmış olması son derece önemli. Maddi gerçekler ile gördüğümüz gerçeklerin ne kadar örtüşüp örtüşmediğini herkesin bilme hakkı var'' dedi.

YAZICI: DEMOKRATİK ALANDA TEMİZLİK YAPILIYOR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, gözaltı kararlarıyla ilgili soruyu ''Bunlar son derece önemli gelişmeler. Türkiye'de artık dizginleri halk, millet, eline aldı. Temsilcileri aracığıyla bu süreci daha çok demokrasi, hak ve özgürlük, 'egemenlik bana aittir' diyerek yoluna devam ediyor. Temsilcilerini belirlerken bu ölçütü gözetiyor'' sözleriyle yanıtladı.

Meclis'te dün darbe süreçlerinin araştırılması için tüm grupların iştirakiyle araştırma komisyonu kurulması kararı alındığını hatırlatan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçen hafta 12 Eylül darbecilerinin duruşması yapıldı. Bugün de 28 Şubatla ilgili daha önce başlatılan soruşturma inceleme kapsamında birtakım yerlerde araştırma yapılıyor. O dönemin bazı simalarının, önde gelenlerinin gözetim altına alındığını izliyoruz. Hükümetimiz, insanımızın yediği içtiğine hassasiyet gösterirken, o alanda temizlik yapıyor... Bu tür operasyonların, sorgulamalar, yargılama süreçleriyle de demokratik alandaki, varolan engelleri ortadan kaldırarak, bir de o alanda temizlik yapmak anlamına geldiğini düşünüyorum.... Bunun hayırlı sonuçlar doğuracağını umuyorum. Türkiye'de gerçekten hak ve özgürlükler alanında demokratik standartlar açısından baktığımızda, trend yükseliyor. Bunlar sevindirici. Hukuk devletinde kimsenin kaygıya, endişeye kapılmasına gerek yok. Çünkü hukuk devleti herkesin, her iş ve işlemi ne hukukun üstünde ne altında olmasını öngörüyor. Hukuk devleti, bütün süreçlerin hukukun içinde ve hukuki ölçütlere göre icra edilmesini gerekli kılar. Yargı süreci bu ölçü içinde sürecek. Hepimiz yargıya güvenmeliyiz.''

Hakimliğin önemli bir meslek olduğuna dikkati çeken Yazıcı, ''Dolayısıyla bu sürecin içinde aktif aktör olarak rol almış olanların hakettikleri cezayı görmeleri hukuk devletinin gereğidir. Bu sürece katılmış gibi gözükenler varsa, onlar da ayıklanacak. Bu ayıklama da insanların hak ve hukuku açısından önemlidir'' ifadesini kullandı.

'KARANLIK FASILLAR AYDINLANIYOR'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, soruşturmaya ilişkin, ''Türkiye, geçmişteki bazı karanlık fasıllarını aydınlatmaya çalışıyor, işin özü bu'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...