Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Çankaya Köşkü'ne çıktığı 2007 yılından beri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda eşi Hayrünnisa Gül ile askerleri karşı karşıya getirmemek için “Gündüz resepsiyonu” geleneğini başlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu uygulamaya son veriyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü’nde bu yıl tek resepsiyon yapılmasına karar verdi.

Gül, akşam düzenlenecek resepsiyonda konukları eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte karşılayacak.

Cumhurbaşkanı Gül’ün bu kararını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e sürpriz olmaması için önceden bildirdiği öğrenildi.

Bu arada, davetiyeler bugünden itibaren davetlilere gönderilmeye başlandı.

Tek resepsiyon düzenleneceği için davetli listesinin sınırlı tutulması bekleniyor.

SEZER DÖNEMİNDE BAŞLAMIŞTI
Çankaya Köşkü’nde türban polemiği eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde başlamıştı.

Sezer, başta 29 Ekim resepsiyonu olmak üzere 2003 yılından itibaren Çankaya Köşkü’nü türbana kapatmıştı. Sezer, görev süresi boyunca resepsiyonlar için eşleri türbanlı olan milletvekillerine davetiye göndermiyordu.

Abdullah Gül’ün koltuğu devralmasının ardından Çankaya’daki türban hassasiyeti devam etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile türbanlı davetlileri karşı karşıya bırakmamak için aynı gün iki resepsiyon formülü geliştirildi.

29 Ekim’lerde önce TBMM’de kutlamaları kabul eden Abdullah Gül, ardından gündüz kutlamalarının devamı olarak öğle saatlerinde A tipi protokol için “eşsiz” resepsiyon vermeye başladı. Akşam saatlerinde düzenlenen ikinci resepsiyonda ise Cumhurbaşkanı, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte medya, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, devlet sanatçılarını ağırlıyordu.

İki resepsiyon formülüne karşın 2008 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri cumhurbaşkanından bağımsız olarak 29 Ekim’de sadece kendi personeli için Merkez Orduevi’nde alternatif Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenleyerek bir ilke imza atmıştı.