42 katlı gökdelende yangın

İstanbul Fulya'da 42 katlı Polat Tower'da çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangında can kaybı yok.

17.07.2012 - 10:49

42 katlı gökdelende yangın

İstanbul Fulya'da 42 katlı Polat Tower'da çıkan yangın korkuttu.


Saat 10.40'ta çıkan yangın nedeniyle gökyüzünü yoğun duman kapladı. Gökdelenin dış cephesinin parçaları ve camları yangın nedeniyle çevreye düştü.

Yaklaşık bir saat sonra alevler içeriye girmeden yangın kontrol altına alındı ve söndürüldü.

Yangının olduğu bölgeye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamada "Ciddi bir faciadan dönüldü. İtfaiyeler 3 dakikada bölgeye alıştı. Bina akıllı olmasaydı farklı sıkıntılar yaşanırdı. Bina cephesine çıkan yangın penceresi olmayan bölümde çıkmış. Büyük bir facia atlatıldı. Nedeni daha sonra ortaya çıkacaktır. İzolasyon malzemesi yandı ve etrafa saçıldı" dedi.

Adnan Polat da açıklamasında "Bütün katlar tahliye edildi. Yangından dolayı en büyük mutluluğumuz güvenlik sisteminin çalışması ve kimsenin ölmemesi" diye konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yangında can kaybı ve yaralı olmadığını belirtti. Sarıgül NTV yayınında yangınla ilgili olarak şunları söyledi: "Sabah kıvılcım çıkıyor ve bina alev alıyor. 1200 kişilik bir bina. İçeriye yangın intikal etseydi çok büyük faciayla karşılaşabilirdik. Bina süratle tahliye edildi. Bütün asansörler çalışıyor. Tüm binada hasar konusunda inceleme sürüyor. Binanın iç donanımı ve yangın söndürme tertibatı devreye girmeseydi çok büyük sıkıntı olurdu."

NEDENİ ELEKTRİK KONTAĞI MI?
Sarıgül, yangının çıkış nedeninin elektrik kontağıyla ilgili olduğuna yönelik bilgiler geldiğini söyledi.

BENZİN İSTASYONU BOŞALTILDI
Polis ekipleri yangının ardından caddeyi trafiğe kapadı. Gökdelenin yanındaki hastane ve benzin istasyonu güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.

'MALZEME HATASI YOK'
ntvmsnbc'ye konuşan İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, binada kullanılan yalıtım malzemesinin doğru olduğunu söyledi. Şen, ''Büyük bir şanssızlık var. Hata yok. Yalıtım malzemesinden kaynaklanan bir ihmal yok. Binada en doğru malzeme, taş yünü kullanılmış. Gökdelenlerde bu yalıtım malzemesi kullanılır. Burada tamamen şanssızlıktan gerçekleşmiş bir olay var. Bir kıvılcımdan patlayıp etrafa saçılmış'' diye konuştu.

10 YILLIK GÖKDELEN
122 metre yüksekliğindeki Polat Tower 2002 yılında hizmete girmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...