45 saatlik ''kar esareti''nin faturası ağır oldu

Balıkesir-Bursa ve Balıkesir-İzmir karayollarının geçen yıl yaklaşık 45 saat kapalı kalması nedeniyle, yolu açmakla yükümlü firmaya, sözleşme gereği 1 milyon 350 bin lira ceza kesildi.

Anadolu Ajansı 30.12.2015 - 14:29

kar esareti.jpg

Balıkesir'de geçen yıl yoğun kar yağışının ardından önemli hatlardan biri olan Balıkesir-İzmir ve Balıkesir-Bursa karayolları ulaşıma kapanmıştı.

Yaklaşık 45 saat yolda kalan vatandaşlar, yiyecek ve içecek sorunu yaşamış, Kızılay 3 gün süreyle erzak yardımında bulunmuştu.

Karayolu, uzun çalışmalar sonucu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bazı ilçe belediyeleri, AFAD ve yüklenici firma ekipleri tarafından ulaşıma açılmıştı.

Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, bu firmaya sözleşme maddelerindeki uygulamalar nedeniyle 1 milyon 350 bin lira ceza kesildiğini aktardı.

Aynı firmanın, yine iki yıllık anlaşma gereğince bu yıl da bölgede hizmet vereceğini belirten Yazıcıoğlu, yaşanabilecek her sıkıntıya karşı tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

Balıkesir-Akhisar yolunda bakımevi kurduklarını belirten Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Önceden tuz almak için Balıkesir'e gidiliyordu. Şimdi kurduğumuz barınak sayesinde tüm ihtiyaçlarımızı buradan temin edebileceğiz. Gerektiğinde yolda kalan vatandaşlar olursa burada ağırlanabilecek. Bizim tüm gayemiz yolu buzdan uzak tutmak. Aslında kardan çok tır ile mücadele ediyoruz. Yolda kayan TIR'lar ulaşımı tamamen kapatıyor. Bu nedenle jandarma ve emniyet ekipleriyle her zaman kontak halinde olacağız. 4 bin 744 kilometrekarelik 6 ili kapsayan bölgemizde, inşallah bir sıkıntı olmaması için gece gündüz çalışacağız."

Sayfa Yükleniyor...