- Cilvegözü sınır kapısının önemi nedir?

İlişkili Haberler


Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yardım malzemesi ve mal sevkiyatı önemli ölçüde bu sınır kapısından yürütülüyor. Suriye’ye gönderilecek malzemeler bu kapıda Suriye plakalı araçlara aktarılıyor.- Patlama’da Suriye vatandaşlarının ölmesi rastlantı mı, hedef Suriye vatandaşları mı?

Cilvegözü sınır kapısı Türkiye ile Suriye arasında geçişte ağırlığı üstlenmiş durumda. Suriye’liler pasaportlu geçiş için bu kapıyı kullanıyor, ayrıca malzeme nakli ve araç transferi için de Suriye’liler bu kapıyı tercih ediyor

- Türkiye-Suriye sınırı arasında yaşanan soruna rağmen Türk vatandaşları tampon bölgede rahatlıkla gezebiliyor mu?

Patlamada yaşamını yitirenler arasında Suriye’deki yakınlarını karşılamak ve uğurlamak için sınır kapısında olanlar var. Malzeme transferi yapmak için Türk şoförlerin yanısıra, malzeme naklinde çalışan işçiler ve yardım çalışmalarını yürüten Türk vatandaşları tampon bölgede çalışıyor

- Gümrük sahasına giriş yapan araçlar bomba kontrolünden geçiriliyor mu?

Gümrük sahalarına yolcu taşıma amaçlı giriş yapan araçlar şüphe veya ihbar yoksa bomba kontrolünden geçirilmiyor. Şüpheli araçlar veya gelen ihbarlar üzerine araçların bütün bölmeleri kontrol ediliyor. Cilvegözü’nden giriş yapan araç Suriye plakalıydı ve Türkiye sınırını henüz geçmemişti.

Gümrük kapısının yardım malzemelerinin geçişinde kullanılması, Suriye’li muhaliflere yönelik planlı bir eylem izlenimi yaratıyor. Aracın petrol kaçakçılığı yaparken patladığına ilişkin iddialar da var. Soruşturma patlamanın gerçek nedenini ortaya çıkaracak.

Patlamanın olduğu bölge.
Patlamanın olduğu bölge.