5 yıl kararı kimleri tahliye edecek?

Tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesiyle birlikte Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Veli Küçük, Hurşit Tolon, Alparslan Arslan ve Erhan Tuncel gibi birçok sanık tahliye olacak.

NTV Haber 03.02.2014 - 20:21

5 yıl kararı kimleri tahliye edecek?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutukluluk süresinin 5 yıla indirileceği açıklaması, birçok kişi için tahliye umudu doğurdu.

Tutukluluk süresinin 5 yılla sınırlandırılması halinde başta “Ergenekon”, “Mason locası saldırısı” ve “Hrant Dink cinayeti” davası olmak üzere 149 kişi serbest kalacak.

Konuyla ilgili NTV’ye konuşan Avukat Vural Ergül, şu ifadeleri kullandı:

“5 yılını tamamlayan hemen hemen her sanık aynı anda tahliye olacaklar. İlk tahliye olacaklar Danıştay suikasti failleri Alpaslan Aslan ve berbaerindeki 3 işbirlikçisi olacak.

Doğu Perinçek, Veli Küçük, Sevgi Erenerol ve Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım ve Mehmet Demir 5 yıldan çok, hatta 7 yıldır tutuklu oldukları için tahliye olacaklar.”

Düzenleme hayata geçerse, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emniyet eski Özel Harekat Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, Danıştay saldırısı sanığı Alpaslan Arslan gibi isimler tahlie olacaklar arasında yer alıyor.

Gazeteci Hrant Dink'in 19 ocak 2007 tarihinde öldürülmesi olayını organize etmek suçundan tutuklu yargılanan polis muhbiri Erhan Tuncel yasadan faydalanabilecek.

2004 yılında Mason locasına yapılan saldırı nedeniyle tutuklu bulunan Adem Çetinkaya, Engin Vural, Hakan Çalışkan, Hasan Dağ ve Hamza Ali Temiz de serbest kalacak isimler arasında.

“Ergenekon” davasıyla bağlantılı olarak, İrtica Eylem Planı’ndan iki yıl önce tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un durumu ise değişmeyecek.

“Balyoz” davası sanıkları da mahkumiyet kararları onandığından yasadan faydalanamayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...