Kahramanmaraş'ta, Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada, 4 gün arayla ikinci göçük olayı yaşandı.

6 Şubat'ta 1 işçinin öldüğü, 10 işçinin de yaralandığı olay hala sıcaklığını korurken, sabah saatlerinde bir göçük haberi daha geldi. Çalışmalar sonunda 1 işçinin cesedine ulaşılırken, 9 işçi hala göçük altında.

Gün boyu süren arama-kurtarma çalışmaları havanın kararması nedeniyle sonlandırılırken, Vali Şükrü Kocatepe, işçilerin cep telefonu numaralarını GSM şirketlerine bildirdiklerini ve gelen sinyallerle yer tespiti yapmaya çalışacaklarını açıkladı.

Kömür üretimi yapılan sahadaki göçük haberinin duyulması üzerine, çok sayıda ambulans ve kurtarma ekibi olay yerine sevk edildi.

Olay sonrası bölgeye ulaşan 2. Ordu Komutanlığı'na bağlı 2 helikopter, göçüğün meydana geldiği bölgede yaptığı alçak uçuş sonrası bir kişinin yerini tespit etti.

Bunun üzerine helikopterdeki halat yardımıyla aşağıya inen bir asker, toprak yığınları arasındaki kişinin hayatını kaybettiği belirledi. Bulunduğu yerden çıkarılan ceset, daha sonra halatla helikoptere taşındı.

Cesedine ulaşılan kişinin 25 yaşındaki dozer operatörü Ruşen Demir olduğu bildirildi.

CEP TELEFONU SİNYALLERİ
Göçükte, 9 kişiden hala haber alınamazken, arama ve kurtarma çalışmaları havanın kararmasıyla sona erdirildi. Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe de, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, işçilerin cep telefonu numaralarını GSM şirketlerine bildirdiklerini ve gelen sinyallerle yer tespiti yapmaya çalışacaklarını belirtti.

İNCELEME BAŞLATILDI
Öte yandan Afşin Çöllolar kömür sahasındaki heyelanlarla ilgili inceleme başlatıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu bölgede 6 ve 10 Şubat günlerinde meydana gelen heyelan ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortak heyet kurulduğu, heyelanların nedenlerini ortaya çıkarmak üzere inceleme başlatıldığı duyuruldu.