Abant’taki ağaçlar otele kurban

Abant Tabiat Parkı’nda ağaçların kesilerek başlatılan yol açma çalışmalarının otel yapımı için olduğu ortaya çıktı. Çalışmalar nedeniyle su samurlarından kaplumbağalara kadar pek çok hayvan zarar gördü.

16.04.2010 - 12:19

Abant’taki ağaçlar otele kurban

Abant Tabiat Parkı’nda yol açma çalışması nedeniyle çok sayıda ağaç kesildi. Sözkonusu çalışmanın bölgeye otel yapmak için gerçekleştirildiği iddia edildi.

Hürriyet gazetesinde yar alan habere göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı, 26 Ocak 2010 tarihinde bölgeyle ilgili Bolu Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği’ne bir yazı gönderdi.

Yazıda planda turizm amaçlı yapılacak değişikliklerin başlatabileceği belirtildi.

İl Özel İdare tarafından 2 Mart’ta İl Orman Müdürlüğü’ne yazılan “Turizm Merkezi ve Turizm Tesis Alanı” yazısında ise “ulaşımının park içinden sağlanabilmesi için" izin isteniyor.

HAYVANLAR KAÇIYOR
Öte yandan, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü yetkilileri, çalışmalarla ilgili rapor hazırladıklarını dile getirerek, raporu Bakanlığa, Genel Müdürlüğe ve Bolu Valiliğine ilettiklerini kaydetti.

Yetkililer, ''Orada zarar gören tüm canlıları içeren çalışmaların sonucunu yetkili kurumlara rapor halinde sunduk. Raporda kaplumbağalardan su samurlarına kadar birçok canlının zarar gördüğünü ifade ettik. Bundan sonraki süreç üst makamlarca yürütülecek'' şeklinde konuştu.

Bu arada, Abant Tabiat Parkı'ndaki çalışmalar nedeniyle gölde su seviyesi yükselince, gölden çıkmakta güçlük çeken kaplumbağaların kendilerine yuva yapacak yer aradığı gözlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...