ABD Başkan Yardımcısı Ankara'da

Terör ana başlığı altında temaslarda bulunacak olan Joe Biden, Bağdat - Ankara hattının arasına Erbil ziyareti sıkıştırdı ve Barzani le görüştü.

Haberler 02.12.2011 - 01:00

ABD Başkan Yardımcısı Ankara'da

Ankara önemli bir konuğu ağırlıyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden gece saatlerinde 'ye geldi.

Bugün ilk olarak sabah kahvaltısında Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile biraraya gelecek ve ardından Anıtkabir'i ziyaret edecek olan Biden, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşecek.

Görüşmelerde, PKK'ya karşı atılacak ortak adımlar ve Suriye'de yaşanan olayların ele alınması bekleniyor.

Biden, Ankara'daki temaslarının ardından bugün öğleden sonra İstanbul'a geçecek ve Cumartesi günü 2. Küresel Girişimcilik Zirvesi'ne katılarak bir konuşma yapacak.

Daha önce planlanan Biden - Erdoğan görüşmesi, Başbakan’ın sağlık durumu nedeniyle büyük ihtimalle gerçekleşmeyecek. İkilinin İstanbul’da da biraraya gelmesi beklenmiyor.

ABD Başkan Yardımcısı, İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartholomeos'la da biraraya gelecek. Heybeliada ruhban okulunun tekrar açılması yönündeki beklentilerini de bir kez daha dile getirmesi beklenen Biden, Türkiye'nin ardından Yunanistan'ı ziyaret edecek.

ERBİL'DE BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Biden, Türkiye'ye gelişinden önce, Bağdat'taki temaslarının ardından Erbil kentine geçti.

Erbil Uluslararası Havaalanı'nda Irak bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani tarafından karşılanan Biden, yoğun güvenlik önlemleri altında Barzani'nin karargahına gitti.

Burada bölgesel Kürt yönetiminin başbakanı Berham Salih ve bazı yetkililer tarafından karşılanan ABD Başkan Yardımcısı, Barzani ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayfa Yükleniyor...