ABD'li gazeteci salda yakalandı

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'den salla Türkiye'ye geçmeye çalışan 3 kişinin yakalandığını, bunlardan birinin ABD’li gazeteci olduğunu bildirdi.

27.04.2014 - 16:20

ABD'li gazeteci salda yakalandı

Suriye'den salla Türkiye'ye geçmeye çalışan biri ABD'li gazeteci ikisi Suriye uyruklu üç kişi yakalandı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada Hatay'ın Altınözü İlçesi'nde Hacıpaşa Hudut Karakol Komutanlığı'nın Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) tarafından Suriye'den Türkiye'ye 3 kişilik grubun nehirden salla geçmeye çalıştığı belirtilerek şöyle denildi:

"Söz konusu üç şahıs MYKU tarafından yakalanmış ve yapılan üst aramasında iki şahsın Suriye uyruklu, bir şahsın ise ABD'li gazeteci olduğu tespit edilmiştir."

Yakalanan gazeteci ile Suriye uyruklu 2 kişinin isimleri ise açıklanmadı.

SINIR DIŞI EDİLECEK
Salla Suriye'den Türkiye'ye geçmek isterken yakalanan ve adı açıklanmayan ABD'li gazeteci, jandarmadaki sorgusunun ardından Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi.

60 yaşında olduğu belirtilen gazeteci, buradaki işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere İstanbul'a gönderildi.

SURİYE'DEN RADAR TACİZİ
Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir diğer açıklamada ise devriye uçuşu yapan F-16 uçağının Suriye'de konuşlu füze sistemleri tarafından taciz edildiği bildirildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"6 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Hava Muharebe Devriye Görevi icra etmekte olan F-16 uçağımız, Hatay üzerinde iken Suriye'de konuşlu SA-2 ve SA-5 füze sistemleri tarafından, 2 dakika 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir."

MAZOT DOLU 310 BİDON ELE GEÇİRİLDİ
Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, MYKU tarafından Asi Nehri üzerinde 5 farklı noktada akaryakıt dolu 310 adet mazot bidonu saptandığı ve Altınözü Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile akaryakıtın imha edildiğini duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...