Yalçın Akdoğan: Açıkça bir hukuk sabotajı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, tahliye tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada olay için "hukuk sabotajı" nitelendirmesini yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2015 - 12:44

Yalçın Akdoğan: Açıkça bir hukuk sabotajı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan yargıda tahliye tartışmalarına ilişkin bir açıklama geldi.

"Seçim öncesinde ne tür tezgahlar yapıldığını, kimlerin kimlerle yan yana geldiğin, kimlerin kimlerle kol kola girdiğini daha iyi görüyoruz" diyen Akdoğan olayı "hukuk sabotajı" olarak değerlendiridi.

Akdoğan, "Son yaşana hadise açıkça bir hukuki işlem değil, bir hukuk sabotajıdır, bir hukuk saldırısıdır. Paralel yapının gördüğümüz gibi kertenkelenin kuyruğunu kesmek yetmiyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kertenkelenin başını ezmek gerekiyor. Yılanın başını koparmak gerekiyor" diye konuştu.

Kararı alan hakimler için "canlı bomba" benzetmesi yapan Başbakan Yardımcısı şu ifadeleri kullandı:

"O üst akıl, yani o kişileri canlı bomba gibi eyleme gönderen, ülkeyi karıştırmak isteyen üst akla hesap sormak gerekiyor. Yani hukukçu, intihar eylemcisi değildir. Kimse hukuki katlederek, hukuka hizmet edemez. Bunlar açıkça devlete, demokrasiye ve hukuka meydan okuma girişimdir.

Biz buna pabuç bırakmayız. Hukuk sistemi, yargı camiası da pabuç bırakmaz, Türk milleti de pabuç bırakmaz. Bu herkesin gerçek niyetini daha fazla gözler önüne seren bir konudur.

Başından beri diyoruz ki bir ulusal güvenlik meselesidir ama birileri anlamamakta ısrar ediyor. Bu son yaşanan da göstermiştir ki bu ciddi bir hukuk sistemi açısından da büyük bir tehlikedir. Muhalefet partileri paralel yapıyla mücadele, darbeci anlayışla mücadele, vesayetçi anlayışla mücadelede hükümetin yanında bugüne kadar yer almadılar. Maalesef hükümet, devlet bu mücadeleyi sadece kendi meselesiymiş gibi bu mücadeleyi devam ettirmek zorunda kalıyor. Burada ortak bir mücadele verilmesi gerekir."

Sayfa Yükleniyor...