Açıldığı gün kapanan sergi

İnönü Üniversitesi, Malatya'da açıldığı gün kapanan Aşık Veysel sergisi ile ilgili açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 08.03.2011 - 14:56

Açıldığı gün kapanan sergi

Malatya İnönü Üniversitesi yönetimi, ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in fotoğraf sergisinin, bazı resimlerin, müzik bölümü öğrencilerinin geçişi sırasında kaza ile çizilip kırıldığı için kapatıldığını duyurdu.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Aşık Veysel'in torunu Nazander Süzer ve fotoğraf sanatçısı Gürsel Gökçe'nin ''Ustaların Objektifinden Aşık Veysel'' sergisinin üniversite bünyesinde açılması için yapılan müracaatın rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından memnuniyetle kabul edildiği ve tüm masrafların karşılandığı belirtildi.

Dün açılan serginin aynı gün kapatılması konusunda bazı basın yayın organlarında yanlış anlaşılmalara meydan verebilecek haberlerin yer aldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Büyük bir katılımla gerçekleşen sergi açılışından üç saat sonra, üniversitemiz müzik topluluğu öğrencileri, sergi salonunun arkasında bulunan çalışma stüdyosuna geçmeye çalışırken, fotoğrafların asılı bulunduğu bazı panolara kazayla çarpmışlar ve panolarda bulunan birkaç fotoğrafı yere düşürmüşlerdir. Sergilenmekte olan fotoğrafların çerçevelerinde cam bulunmadığı ve çerçeveler de plastikten yapıldığı için düşen fotoğrafların bazıları çizilmiş ve çerçeve köşelerinde küçük kırılmalar yaşanmıştır. Müzik topluluğu öğrencileri Cumhuriyet tarihimizin en büyük halk ozanı olan Aşık Veysel'in sergilenen 45 fotoğrafından iki tanesinin panodan kazayla düşürülmelerine sebebiyet verdikleri için büyük üzüntü duyduklarını belirtmişlerdir. Bunun üzerine organizatörler sergideki fotoğrafların toplanmasını istemişlerdir. Açılan sergideki fotoğraflar, müzik topluluğu öğrencilerinin sergi alanından geçişi sırasında kaza ile çarpmaları sonucunda çizilmiş ve kırılmıştır.''

Açılışını, Aşık Veysel'in torunu Nazander Süzer, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen ve fotoğrafları bulunan sanatçıların birlikte yaptığı serginin, Cuma gününe kadar açık kalması planlanırken, kimlikleri o esnada belirlenemeyen kişilerin fotoğraflara zarar vermesi üzerine Süzer, fotoğrafları toplatarak sergiyi aynı gün kapatmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...