AK Parti grubu: 1 Mayıs Meydanı'na hayır

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu Taksim Meydanı'nın isminin ''1 Mayıs Meydanı'' olarak değiştirilmesine yönelik CHP tarafından verilen önergeye 'hayır' diyeceklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı 14.05.2010 - 18:50

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan, Saraçhane'deki Belediye Sarayı'nda gazetecilere konuyla ilgili açıklama yaptı.

Turan, bazı yayın organlarında yer alan Taksim Meydanı'nın isminin değiştirilmesine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Haberlerin, belediye meclisinin çalışma prosedürünü bilmemekten kaynaklandığını savunan Turan, haberlerde yer alan söz konusu soru önergesinin, CHP'li meclis üyeleri tarafından başkanlık makamına havale edilmek üzere verildiğini hatırlattı.

Turan, şunları kaydetti:

''Bilgi ve görüş almak üzere verilen bu önergelere teamüller gereği her zaman 'evet' oyu veririz. Taksim'in 1 Mayıs Alanı olmasıyla ilgili CHP Grup Başkanvekili arkadaşımızın başkanlık makamına gönderilmek üzere verdiği önergeye de 'evet' oyu vereceğimizi söyledik. Meclisin teamülleri gereği muhalif olmadık. Biz iktidar grubuyuz ve bilgi alma maksatlı önergelere 'hayır' dersek belediye meclisi çalışamaz, başkanlık makamından hiçbir konuyla ilgili bilgi ve görüş alınamaz. Şimdiye kadar meclisimize gelen bütün soru önergelerine 'evet' dedik. Bundan sonra da böyle olacak. Meclis üyelerinin soru sorma, başkanlıktan bilgi edinme hakkı vardır.''

Topbaş'a sunulan soru önergesinin bilgi alma maksatlı olduğunu belirten Turan, şu görüşleri dile getirdi:

''Bir meydanın, caddenin veya sokağın isminin değişmesi ancak belediye meclisinin kararıyla olur. Karar başkanlık makamına sadece bilgilendirme için gönderilir. Meclise böyle bir teklif gelirse biz grup olarak 'hayır' deriz. Taksim Meydanı'nın adının değiştirilmesiyle ilgili bir önerge eğer belediye meclisimizin gündemine alınmak üzere 'Teklif Karar' olarak sunulsaydı, çok net söylüyorum AK Parti Grubu olarak bizim tavrımız aynen sayın Topbaş'ın ifade ettiği gibi olurdu. Yani kentlerin hafızaları vardır. Kentler meydanlarıyla tanınır, bilinir. Dünyanın her yerinde önemli meydanlar vardır. İsimlerin değişmesi doğru değildir. Eğer konu gündemimize bu şekilde gelseydi, AK Parti Grubu olarak bizim bu konuda tavrımız net. Biz Taksim Meydanı'nın adının aynı kalmasından yanayız. Ancak bugün basına yansıyan haberlerde sanki AK Parti Grubu Taksim Meydanı isminin değişmesini istiyor, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı istemiyor gibi yanlış ve yanıltıcı bir bilgi var. Belediye başkanımız belediye meclisinin de doğal başkanıdır ve AK Parti Grubunun da üyesidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...