AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı İsmet Yılmaz

CHP, HDP ve MHP’nin ardından AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı da belli oldu. AK Parti'nin adayı, İsmet Yılmaz.

Haberler - ntv.com.tr 26.06.2015 - 15:46

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı İsmet Yılmaz

TBMM’nin 25. Dönemi’nde ilk sınav Meclis Başkanlığı seçiminde verilecek.

CHP, HDP ve MHP'in ardından AK Parti'nin de adayı belli oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Yaptıkları istişarelerde Meclis Başkanlığı için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın isminin öne çıktığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, partisinin adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz (54) olduğunu açıkladı.

Nabi Avcı'nın affını isteyerek aday olmak istemediği iddiasının doğru olmadığını belirten Davutoğlu, "Tam mutabakat sağlandı, herhangi bir tartışma yaşanmadı" dedi.

"KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMASI OLUMLU"

Ahmet Davutoğlu, bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gazetelere yaptığı açıklamaları da değerlendirdi. 

Başbakan Davutoğlu, "Her türlü görüşe açık olduğunu, rövanşist bir yaklaşımda bulunmadığını söylemesini son derece olumlu buluyorum" dedi.

Meclis Başkanlığı konusunun koalisyon görüşmelerinin bir parçası olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Koalisyon görüşmeleri, meclis başkanlığı seçiminden sonra ve Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesiyle başlayacaktır. Şu ana kadar yapılan hiçbir resmi temas olmamıştır. Karşılıklı görüşler, fikirler beyan edilmiştir" şeklinde konuştu.

"GERİLİM DEĞİL, UZLAŞI GEREK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirmesinin ardından koalisyon çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Davutoğlu, "Şu anda siyasi gerilimlere değil, ülkenin uzlaşı içinde ülkeyi yönetecek bir hükümet yapısına ihtiyacı var" diye konuştu.

"BAKANLIK SAYISINDA ARTIŞ OLMAZ"

Davutoğlu, "Koalisyon sebebiyle bakanlık sayısında artış gibi bir şey düşünülmez. Ancak 13 yıllık birikim üzerinde ihtiyaç hasıl olmuşsa ki, tek başına hükümeti kurma görevini almış olsaydım da bazı düşüncelerim zihnimde vardı. İhtiyaç hasılı olan konular varsa da bunları değerlendiririz ve bakanlıkların yeniden yapılandırılması konusunda tekrar bir istişare yapma söz konusu olduğunda da ele alırız" dedi.

YILMAZ'DAN İLK AÇIKLAMA

İsmet Yılmaz, TBMM Başkanlığı Sekreterliği'ne adaylık başvuru dilekçesini sunduktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Umudunun ilk turda seçilmek olduğunu belirten Yılmaz,"Eğer seçilirsek tüm 77 milyonu kucakladığımız gibi Meclis'te de 550 milletvekilinin her birisini kucaklayan ve bu seçim sonuçlarının gösterdiği uzlaşmayı gerçekleştirmek için başkanlık yapacağımı düşünüyorum. Umudumuz ilk turda seçilmek. 550 milletvekilinin desteğine talibiz. Hayırlısını diliyoruz" diye konuştu.

Meclis Başkanı seçildiği gün Milli Savunma Bakanlığı görevinden ayrılacağını açıklayan Yılmaz, "Seçildiğim gün bakanlık görevimden ayrılıyorum" dedi.

Siyasi parti liderlerinden destek turu için randevu isteyeceğini de kaydeden Yılmaz, "Sayın genel başkanlardan desteklerini talep edeceğim" ifadelerini kullandı.

ÜÇ PARTİNİN ADAYLARI

HDP, TBMM Başkanlığı'na Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı (72) aday göstermişti.

Geçici başkan olan Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı (77) aday gösteren CHP, Baykal'ın başkanlığının kalıcı olmasını istiyor.

MHP ise Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP’nin ortak çatı adayı olan İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’nu (72) aday yaptı.

OYLAMA NASIL YAPILACAK?

Başkanlık seçiminin ilk iki turu 30 Haziran Salı yapılacak. Eğer bu turlarda başkan seçilemezse 1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. tur gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

Sayfa Yükleniyor...