AK Parti'den Türkiye'de 7 bin hesabı kapatan Twitter'a tepki

Twitter'ın Türkiye'deki 7 binden fazla hesabı kapatmasına AK Parti'den tepki geldi. Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Teröristlerin kara propagandalarına kol kanat geren Twitter'in bu taraflı tutumuna karşı dijital farkındalık için çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı 12.06.2020 - 18:30

AK Parti'den Türkiye'de 7 bin hesabı kapatan Twitter'a tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter'ın Türkiye'deki bazı hesapları kapatma kararına tepki göstererek, "Yalan ve iftiralarla bu mecraları kullanılamaz hale getiren çevreler için eşsiz bir fırsat sunan, teröristlerin kara propagandalarına kol kanat geren Twitter'in bu taraflı tutumuna karşı bizler dijital farkındalık için çalışmayı, ilkeli duruşumuzu korumayı sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

Ünal, söz konusu karar üzerine Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

"Twitter ve diğer sosyal medya ağlarını, iftiraları, karalama kampanyaları, yalan siyasetleri için en elverişli zemin görenler, burayı Cumhurbaşkanımızın deyimiyle çöplüğe çevirenler, Stanford'dan gelen provokatif bir rapora ve Twitter'ın gerçek dışı iddialarına sarılmaktalar." değerlendirmesini yapan Mahir Ünal, şunları kaydetti:

"Şeffaflığı, gerçek isimlerle sosyal ağları kullanmayı, başka kullanıcıların haklarına saygılı, saldırgan tutumları reddetmeyi ilke olarak kabul etmiş AK Parti’nin bahsi geçen rapordaki suçlamalarla ilgisinin olmadığı, tam tersi Türkiye ve çıkarlarını savunmakla suçlandığı açıktır. Yalan ve iftiralarla bu mecraları kullanılamaz hale getiren çevreler için eşsiz bir fırsat sunan, teröristlerin kara propagandalarına kol kanat geren Twitter'in bu taraflı tutumuna karşı bizler dijital farkındalık için çalışmayı, ilkeli duruşumuzu korumayı sürdüreceğiz."

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDAN AÇIKLAMA

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı'ndan bir tepki geldi. Yapılan yazılı açıklamada, AK Parti ve gençlik kollarının milletle her zaman aynı dili konuştuğu belirtildi. AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana milletin hassasiyetlerini, tepkilerini ve duygularını en iyi anlayan ve bu doğrultuda mücadele veren bir siyasi parti olduğu ifade edilen açıklamada, güçlü teşkilatlar ve milletin yoğun ilgisinin AK Parti’nin gündem belirleme kabiliyetini çok yüksek bir seviyede tuttuğu vurgulandı.

Sadece Gençlik Kollarının 1,2 milyon üyesi ile pek çok siyasi partinin toplam seçmeninden daha kalabalık olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Twitter, kendi siyasi ölçülerince bir işlem gerçekleştirip bunu aklamak için Stanford Üniversitesine silinen hesapların verilerini iletmiş ve bir rapor yazdırmıştır. Raporu kaleme alanların siyasi pozisyonları, sosyal medya hesaplarından da açıkça görülmektedir. Kendilerinden farklı düşünen herkesin muhakkak tek bir merkezden yönetildiğini iddia edebilecek kadar sığ düşünenlerin eseri olan bu rapor, mantık ve nedenselliği adeta buruşturup çöpe atmıştır. İnsanların, kendi hür iradeleriyle benzer ve sosyal medyanın dayattığı çerçevenin dışında düşüncelere sahip olmalarını zihinlerine sığdıramamışlar ve iftira muhatabı olarak da partimizi ve Gençlik Kollarını seçmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Barış Pınarı Harekatı’na destek vermekten tutun, ülkemiz genelinde kabul edilen bir referandumu desteklemeye, PKK, DEAŞ ve YPG’nin terör örgütü olduğunu belirtmeye kadar pek çok alakasız gerekçeye dayanılarak hesaplar kapatılmış olup toplum da bu saçmalıkları kabul ve desteğe zorlanmaktadır."

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SADECE MUHALİFLER İÇİN DEĞİL"

İfade özgürlüğünün sadece muhaliflere değil iktidar partisini destekleyenlere, devletin operasyonlarını doğru bulup Mehmetçiğe dua edenlere ve terör örgütlerine terör örgütü diyenlere de tanınmış bir hak olduğunun anlatıldığı açıklamada, kapatılan hesapların parti yahut Gençlik Kolları ile hiçbir ilgisi bulunmadığı aktarıldı.

Twitter’daki "AKGenclikGM" hesabının rapora konu hesapların kapatılmasından önceki ve sonraki verileri incelendiğinde de takipçi sayılarında negatif yönde hiçbir değişiklik olmadığı açıkça görüleceği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Hiçbir zorbalığa boyun eğmediğimiz gibi sosyal medya sitelerinin ve işlemden sonra yapılanı aklamak üzere rapor yazan taşeron akademinin zorbalığına da boyun eğmiyoruz. İfade özgürlüğünü sadece kendi düşüncesinde olanlara tanımak isteyen, hiçbir alakası olmadığı halde teşkilatımıza iftira atan ve bizimle birlikte yol yürüyen kardeşlerimizi sindirmeye çalışan bu zihniyeti kınıyoruz. Bir kere sokağa çıkıp vatandaşlarımızla konuşulduğunda dahi doğrusu anlaşılacak meseleleri yanlış ve yanlı raporlarla ve büyük bir ciddiyetle sunmaya çalışanları ise milletimize havale ediyoruz."

Sayfa Yükleniyor...