AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı Kahraman oldu

Meclis Başkanlığı seçimleri için AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman oldu.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 13.11.2017 - 12:00 | Son Güncelleme : 13.11.2017 - 17:38

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı Kahraman oldu

Son dakika haberi!

AK Parti'nin Meclis için Başkan adayı belli oldu. AK Parti, görev süresi 22 Kasım tarihinde dolacak olan Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı yeniden aday gösterecek. 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Başkanlığı adaylığına ilişkin başvuru dilekçesini TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'na teslim etti.

Kahraman, makamında, "TBMM Başkanlığı'na, TBMM 26. Yasama Dönemi 2. Devresi için TBMM Başkanlığı'na adayım. Gereğini arz ederim" yazılı dilekçeyi imzaladıktan sonra okudu ve "Meclisimiz için milletimiz için hayırlı çalışmalar nasip etsin" dedi.

Meclis Başkanı Kahraman, "Yeni dönemde ilk icraat ne olacak?" sorusu üzerine, 2019 yılında Türkiye'de yepyeni bir sistem olacağını belirtti.

Öncelikle çıkarılması gereken uyum yasaları olduğuna işaret eden Kahraman, "İsterim ki yeni baştan bir İçtüzük hazırlayalım. Cumhurbaşkanlığı sistemine göre Meclis yasama yapıyor, yürütme Cumhurbaşkanlığında oluyor. Eskisi ile yenisi arasında muhakkak ki değişiklikler olması lazım. Bunun, Meclis'te grubu olan siyasi partilerimizin tamamının katılımıyla ve karşılıklı anlayış içinde olmasını sağlamaya çalışmalıyız" ifadesini kullandı.

İsmail Kahraman, altı kanunda milletvekillerine ait hükümler olduğunu ve bunların tek kanun altında toplanması gerektiğini söyledi.

"Bütün kurumların kanunu var, kanun çıkartan yasamanın kendine ait bir kanunu yok, milletvekilleri kanunu yok" diyen Kahraman, TBMM Teşkilat Kanunu'nda da yapılması gereken değişiklikler olduğunu bildirdi. Kahraman, kanunlar yapılırken, bütün kesimlerin görüşleri alınarak, konsensüs içinde, kavgasız bir şekilde kanunların çıkması gerektiğini belirterek, "Böyle bir dönem özlüyorum ve böyle bir dönemin olmasını temenni ediyorum" dedi.

"BU RUHUN TEKRAR DEVAM ETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ"

TBMM Başkanı Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinde bulunduğumuz 26. Dönem, siyasi tarihimizde diğer dönemlerden farklı bir konumda olmuştur. Bu dönemde, hepimizin içinde olduğu 15 Temmuz hadisesini yaşadık. TBMM çok güzel bir imtihan verdi ve hiçbir nefsi, şahsi endişeye, korkuyakapılmadan; milletimiz gibi bütün partiler, inançlar bir araya geldiler, darbeye dur dediler. Bu yapının, beraberliğin ve Yenikapı'da da tecessüm eden bu ruhun tekrar devam etmesini temenni ediyoruz.

Bu noktada da yine partilerimizle el ele, beraber olacağız. Bütün siyasi partilerimizin hedefi Türkiye’mizin mutluluğu, bayrağımızın yücelmesi, yükselmesi, ülke bütünlüğünün bozulmaması ve gelişmesi. Ortak gaye budur, bunu ispat ettik 15 Temmuz ve müteakip günlerde. Parmaklar var, bunların adı değişik ama bunlar aynı bilekte, siyasi partiler de böyledir. Bunlar birleşirler ve bir yumruk olurlar. Çünkü, bilek aynı."

İsmail Kahraman, Meclis Başkanı seçilmesi halinde hedefinin, yine birlik, beraberlik ve bütünlük içinde yürümek olduğuna dikkati çekti.

"Beraber yürüyeceğiz, daha ötelere gideceğiz. Türkiye'mizi tarihi misyonuna uygun geleceğe taşıyacağız" diyen Kahraman, yeni dönemde kuvvetler ayrılığına uygun olarak yasama ve yürütmenin ayrı ayrı çalışacağını belirtti. İsmail Kahraman, yeni dönemde Bakanlar Kurulu Meclis'ten seçilmeyeceği için, yasamanın kendi içinden kanun tekliflerini vereceğini vurguladı.

Kahraman, "Kendi içinden bakan çıkmadığı için denetimi çok daha güçlü yapacak. Demokratik bir Cumhuriyet olarak, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak inşallah ve yasama Meclisi de buna elinden gelen katkıyı yapacak. Ben de bu doğrultuda çalışmalarımı sürdüreceğim" ifadesini kullandı.

Bir soru üzerine İsmail Kahraman, yarın siyasi partilerin genel başkanlarına gideceğini ve onlardan destek isteyeceğine işaret ederek, "Randevu talebim oldu, Yarın inşallah o görüşmeleri yaparım" açıklamasında bulundu.

BASININ DESTEĞİNİ İSTEDİ

"Karar almadan önce Sayın Erdoğan'la bir istişareniz oldu mu?" sorusuna Kahraman, şu yanıtı verdi:

"Sayın Erdoğan Rusya'da, beyanını dinlediniz. Milletvekillerinin münferit kararı olarak ortaya konuyor. Zannediyorum Sayın Cumhurbaşkanımız da döndüğünde bu mevzuda desteğini gösterir ama bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız partiler üstü bir hüviyete sahiptir. Bir parti genel başkanıdır ama bu tip münferit hadiselerde, milletvekillerinin kendi şahsi iradesine ait olan hadiselerde bir müessiriyeti olmaz, temennisi olabilir. İnşallah temennisi de destek yönünde olabilir diye düşünüyorum."

TBMM Başkanı Kahraman, "HDP ile de görüşecek misiniz?" sorusunu, "Temasımı sürdüreceğim. Bütün milletvekillerinden destek isteyeceğim" diye yanıtladı.

Basın mensuplarına teşekkür ederek, "Desteğinizi bekliyorum. Basın, büyük güç" diyen Kahraman, gazetecilere çikolata ikram etti.

CHP Meclis Başkanlığı için İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel'i aday gösterirken HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ı gösterdi. MHP'nin Meclis Başkanı adayı ise İstanbul Milletvekili Celal Adan olarak açıklandı.

YENİ BAŞKAN 20 KASIM'DA BELLİ OLACAK

Meclis yeni başkanını belirlemek için 20 Kasım tarihinde toplanacak. Yapılacak seçimde ilk iki turda üye tam sayısının üçte ikisinden oy alma şartı aranacak. Eğer ilk iki turun ardından başkan seçilememişse yapılacak üçüncü oylamada salt çoğunluk oylarını alan aday yeni Meclis Başkanı olacak. Meclis'te başkanlık seçimleriyle birlikte Başkanlık Divanı da belirlenecek.

İSMAİL KAHRAMAN 15 TEMMUZ'U ANLATTI

Sayfa Yükleniyor...