AK Parti'nin Şanlıurfa kalesi tehlikede

Seçimlerde AK Parti'yi en çok zorlayacak kentlerden biri de Şanlıurfa olacak. Çünkü bağımsız adayların arkasında aşiretler var. Hatta bu sabah bunların arasına bir isim daha eklendi: Zülfikar İzol.

12.04.2011 - 13:04

AK Parti'nin kalelerinden biri olarak görülen Şanlıurfa seçimin sürpriz sonuçlarından birine sahne olacak gibi. İl teşkilatı ile Ahmet Eşref Fakıbaba arasındaki anlaşmazlık, Ak Parti'nin yerel seçimlerde belediye başkanlığını kaybetmesine neden olmuştu.

Halen bir BDP'li ve bir bağımsız milletvekili olan kent, bu seçimlerde 11 milletvekili için sandığa gidecek. Ak Parti'nin ise bu sabaha kadar 8 milletvekili bulunuyordu. Ancak aday gösterilmeyince Zülfikar İzol partiden istifa etti ve bağımsız aday oldu. İzol, Türkiye'nin en büyük aşiretlerinden birinin lideri ve bölgede çok güçlü bir isim. Dolayısıyla bu seçimlerde Ankara'ya gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İzol'un AK Parti'nin saflarında yer almaması sadece Şanlıurfa'da değil sözünün geçtiği Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin ve Tunceli'deki seçmenlerin yönelimini de etkileyecek. Bizzat Zülfikar İzol'un iddiasına göre aşiretin nüfusu 1 milyonu aşıyor. İzol, geçen Mayıs'ta Erdoğan'ın mal varlığı yüzünden CHP'lilerle yumruk yumruğa kavga etmişti.

AK Parti'nin Şanlıurfa'daki bir diğer rakibi ise son anda listeye alınmayan İbrahim Tatlıses. Bölge halkı, kentin simgesi haline gelen sanatçının Meclis'e gideceğine dair hiç şüphesi yok.

Sedat Bucak’ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak ve BDP’den de iki bağımsız aday olmak üzere toplam 5 bağımsız aday yarışacak.

Şanlıurfa’da AK Parti'yi terletecek diğer bağımsız aday ise Bucak Aşireti lideri ve Susurluk Skandalından yargılanan zanlısı Sedat Bucak’ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak. Bucak da Meclis'e seçilecek garanti isimler arasında görülüyor.

Ak Parti, bağımsızlara ve BDP'ye önlem olarak, listenin başına partinin önde gelen isimlerinden biri olan Bakan Faruk Çelik'i koydu. Çelik'i ise Şeyhanlı aşiretinin lideri Seyyit Eyüpoğlu izliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...