Antalya'da AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatı, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in fotoğrafını afiş yaptı. İlçe binasına asılan ve üzerinde '10 yılda Türkiye'nin itibarını yükselttik' yazılı afişte Ecevit'in 28 Eylül 1999'da dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'la buluşmasında çekilen fotoğrafı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yanyana çekilmiş fotoğrafı birlikte kullanıldı.

CHP Elmalı eski İlçe Başkanı ve Antalya Milletvekili adayı Muhammet Gündüzbey ve DSP yönetimi, billboardla ilgili Elmalı Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Billboardları Türkiye Cumhuriyeti'nin manevi şahsına hakaret olarak değerlendiren Gündüzbey, afişin kaldırılmasını ve sorumlular olarak gösterdiği AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Ümit Öztekin ve yönetimi hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

Söz konusu afişte merhum Başbakan Ecevit'in Türkiye'nin itibarını yerle bir ettiği, son on yılda kaybolan bu itibarı AK Parti iktidarının Türkiye'ye yeniden kazandırdığı mesajı verilmek istendiğini kaydeden Gündüzbey, Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği dilekçede, "Bu yapılan kıyaslama en hafif deyimi ile Sayın Bülent Ecevit'in manevi şahsiyetine yönelik haksız ve saygısız bir saldırı olmaktan öte Türkiye Cumhuriyeti'nin saygınlığını yerle bir eden bir anlayışı sergilemektedir. İşte Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı bu şekilde kıyaslama yapılmak suretiyle ayaklar altına alınmaktadır. Hiçbir kimse ve kuruluş bu şekilde davranarak Türkiye Cumhuriyeti'ne yıllarca Başbakanlık yapmış bir önemli şahsiyeti küçük düşüremez, düşürmemelidir" ifadelerine yer verdi.

AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Öztekin ise Bülent Ecevit'i hedef almadıklarını söyledi. Amaçlarının 2000 yılının Türkiyesi ve 2010 yılının Türkiye'nin dış politikada geldiği noktanın anlaşılması olduğunu kaydeden Öztekin, "Şahısları hedef almadık. Farkı ortaya koyduk" dedi.

12 bin nüfuslu ilçede afiş konusunda herhangi bir tepki almadıklarını kaydeden Öztekin, afişin 25 Nisan'a kadar ilçe binasında asılı kalacağını söyledi. Öztekin, afişin ilçe teşkilatının çalışması olduğunu, AK Parti Genel Merkezi ile ilişkili olmadığını söyledi.

Afişteki fotoğraflarda Billi Clinton koltuğun kenarına yaslanmış ve karşısında Bülent Ecevit ayakta dururken, diğer fotoğrafta ise yanyana olan Başbakan Erdoğan, Barack Obama'ya birşey anlatıyor.