Akademisyenlerin görevden alınmasına protesto

Ankara Üniversitesi’nde son yayımlanan OHAL kararnamesi ile 330 akademisyenin görevden alınması protesto edildi. Görevden alınan İbrahim Kaboğlu "Bu yanlıştır, büyük bir ayıptır" dedi.

DHA 08.02.2017 - 17:05 | Son Güncelleme : 08.02.2017 - 17:33

Akademisyenlerin görevden alınmasına protesto

686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarılan aralarında profesörler, doçentler, yardımcı doçentler ve eğitim öğretim görevlilerinin de bulunduğu akademisyenler, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Cebeci yerleşkesinde bir araya geldi.

Akademisyenlere CHP milletvekilleri ve çok sayıda öğrenci de destek verdi.

Emniyet güçleri, okul girişinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Akademisyenler ve öğrenciler adına yapılan basın açıklamasında, “Bugün yayınlanan KHK ile birçok arkadaşımız işinden atıldı. Bizler bugün burada buna karşı toplandık. Bizler bilimsel ve özgür bir üniversite istiyoruz. Bizler demokratik bütün üniversite bileşenlerinin toplandığı bir üniversite istiyoruz bu taleplerimiz yüzünden işten atılıyoruz” ifadeleri kullanıldu.

KABOĞLU: BÜYÜK BİR AYIPTIR

Öte yandan, görevine son verilen akademisyenlerden Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Adana'da değerlendirmelerde bulundu.

Kaboğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de sadece bilim yapan, uluslararası alanda bilim üzerine emek harcayan ve kendi alanlarından çok iddialı olan, bunlardan biri de benim.

Bu kişilerin bu şekilde, anayasaya ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı bir biçimde bir yaptırım uygulanması kesinlikle kabul edilemez. Bunlar anayasal düzene aykırıdır. Büyük bir yanlış yapılmıştır.

Umuyorum ki, bu yanlıştan yargı süreçleri beklenmeksizin hükümetin kendisinin vazgeçmesi, dönmesi, bu yanlışı görmesi ve Türkiye'yi daha fazla yanlışlar zincirinde krize sürüklenmekten alıkoyması.

Kesinlikle bu yanlıştır, büyük bir ayıptır. Bunu İbrahim Kaboğlu sorunu olarak yapmıyorum. Buna maruz kalan meslektaşlarımın hiç birisi bunu hak etmiyor.

Sayfa Yükleniyor...