Van'daki Akdamar Kilisesi 19 Eylül'de bir günlüğüne ibadete açılacak. Ancak, Ermeni kilisesi ve diaspora Ermenileri ayine gitmeyeceklerini açıkladı. Protestolarının nedeni ise Akdamar'a haç takılmaması.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuya NTV'de açıklık getirdi. Günay, "Bizim bir engellememiz yok, konu teknik" dedi.

Günya şunları kaydetti: "Takılması istenen istenen haç 200 kilo ağırlığında. O yüzden yapıyı çökertmeden yerleştirilmesi için arkadaşlar çalışma yapıyor. Bizim herhangi bir engellememiz yok."

Ermenistan'dan bir grup din adamı ve diaspora Ermenilerini temsil eden gruplar, kiliseye haç asılmadığı gerekçesiyle ayine katılmayacaklarını açıklamıştı. Ancak Türkiye Ermenileri Patrikliği, 19 Eylüldeki ayine katılma programında herhangi bir değişiklik yapılmadığını bildirdi.

Türkiye Ermenileri Patrikliğinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisinin, Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan başkanlığında toplandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

''Van ili Gevaş ilçesi Akdamar Adasında bulunan Surp Haç Kilisesinde 19 Eylül 2010 Pazar günü saat 11.00'da gerçekleştirilmesi planlanan dini törenle ilgili görüşmelerde bulunulmuştur. Ruhani meclis, organizasyonun hiçbir değişikliğe uğramaksızın daha önce planlandığı şekilde gerçekleştirilmesine karar vermiştir. Medya organlarında yayınlanan 'Ermeni Patrikhanesi' ifadesinin Türkiye Ermenileri Patrikliği ile ilişkisi yoktur. Yanlış anlaşılmanın önlenmesi için ilgililere duyurulur.''