Akdeniz Foku'na kimlik kartı

Haberler 16.06.2010 - 08:59

Akdeniz Foku'na kimlik kartı

MERSİN- Mersin'in Erdemli ilçesinde ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü  dünyada  sayılarının 500' cavarında olan  Akdeniz Fokları'nın yaşam alanları ve sayıları hakkında akdenizde yaşamlarını sürdüren  foklara kimlik kartı çıkarma projesi başladı. Projede 6 kişi görev yapacak.

1994 yılından bu yana yürütülen çalışmalarda akdeniz sahillerinde toplam 300  akdeniz foku yaşamlarını sürdürüyor. Fokların ilk etapta kimlik tespiti için yaşadığı bölgelere foto kapan kurarak elde edilen fotoğraflarla  fokların üzerinde yara ve leke varmı  özelliklerine göre kimlik çıkacak.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü araştırma görevlisi Doç. Dr Ali Cemal Gücü şunları söylüyor: "Kimliğin üzerinde de fokun tüm belirleyici özelliklerinin bulunduğu fotoğrafı, kullandığı mağaraların haritası, yaşadığı alan ve mümkünse soy ağacını yerleştiriyoruz. Çalışma sayesinde bir başka alanda yeni bir fok gördüğümüz zaman kimlik kontrolünü yapacağız. Çalışmanın en büyük yararı, bölgemizde kaç tane fokun yaşadığını tam olarak netleştirilmesi."

Bugüne kadar 25 foto kapandan 100'ün üzerinde fotoğraf elde ettiklerini dile getiren  Doç Dr. Gücü, bu fotoğrafları kullanarak 40 fokun kimlik kartını hazırladıklarını, çalışma sayesinde fokların yaşam alanları, üreme yerleri, göç yollarının yanı sıra bölgede fok sayısının netleştirileceğini anlattı ve ekledi: "Sistem sayesinde fokları anlık olarak izleyebilir hale geldiklerini  Hatay-Suriye  sınırından Antalyaya  Finike'ye ve KKTC'ye kadar olan tüm sahillerdeki fokların yaşadığı mağaraları tek tek yüzerek belirledik. RAC/SPA'nın desteğiyle, fokların yaşam alanı olarak belirlediğimiz bu mağaralara onlara rahatsızlık vermeden görüntü alabileceğimiz fotokapanlar yerleştirmeye başladık. Bu sayede mağaraya giren fokların haberleri bile olmadan fotoğrafları çekilmeye başlandı. Fotokapanlardan elde ettiğimiz fotoğraflarla, bir tür kızılötesi izleme sistemi olan foto tanımlama yöntemini kullanarak her fok için ayrı bir kimlik kartı çıkartmaya başladık."

Sayfa Yükleniyor...