NTV

Akif Çağatay Kılıç: Böyle milletvekilliği olmaz

ntv.com.tr

Türkiye

NTV canlı yayınında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, CHP'li Bozkurt'un sözlerine tepki gösterdi. Bozkurt'u istifaya davet eden Kılıç, "Milletvekilliğini falan bıraksın, böyle milletvekilliği olmaz" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Kılıç, CHP Konya Milletvekili Bozkut'un açıklamalarını eleştirdi ve "Evet çıkarsa İzmir'den denize dökecekmiş, bu milletvekili ne konuştuğunu bilmiyor" dedi.

Kılıç şöyle devam etti:

"İzmir'den denize dökülenler bu ülkenin düşmanlarıydı. İstiklal mücadelesindeki son noktalardan birisiydi. Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kullanacakları oy üzerinden düşman olarak görüyorsanız siyaset yapmayın, bir an önce istifa edin. Ben kendisini istifaya davet ediyorum. Milletvekilliğini falan bıraksın, böyle milletvekilliği olmaz. Bu milletin hür iradesine nasıl gem vurursunuz?"

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: KONTROLLÜ ORTAMDAYSAN BİLEMEM

"Hayır grubu bu değişikliğin halka gitmemesi için uğraştı, bunlar halktan korkuyor" diyen Bakan Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kontrollü darbe" açıklamasını da eleştirdi."Sayın Kılıçdaroğlu'nun dün yaptığı açıklama faciadır" ifadesini kullanan Kılıç, şöyle devam etti:

"Bir siyasetçiye yakışmamıştır. 15 Temmuz kontrollü bir darbeydi diyor, yazıklar olsun. FETÖ'cülerin kontrollü bir darbe yaptığını iddia etmek nasıl bir akıl tutulmasıdır? Siz kontrollü ortamlarda bulunduysanız bilemem, biz sokaklardaydık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından özür dilemeye davet ediyorum kendisini."

"GENÇLER SÖZ SAHİBİ OLMAYACAK MI?"

Kılıç, anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 18'e indirilmesine yönelik tartışmalara da değindi. Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunun altını çizen Kılıç, "Gençlerimizin ne kadar önemli olduğu 1400 yıllık medeniyetimizde var. 8 milyona yakın vatandaşımız 25 yaş altı. Bunlar ülkenin geleceğinde söz sahibi olmayacak mı? Zaten 600 milletvekilinin hepsi 18 yaşında olacak demiyoruz ki" diye konuştu.

"AVRUPA'NIN TUTUMU İKİ YÜZLÜ"

Avrupalı ülkelere yönelik eleştirilerde de bulunan Kılıç, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki konuları Avrupa'ya taşımayın diyorlar. İyi de siz sürekli Türkiye'yi konuşuyorsunuz. Hayır demek için propaganda yapanlara izin veriyorlar. Bu nasıl iki yüzlü bir tutumdur? Cevabını vatandaşlarımız sandıkta veriyor. Ben oradaki vatandaşlarımı sandıkta cevap vermesini istiyorum. Avrupalı ülkelere uluslararası sözleşmelere uymasını istiyoruz."

"DOPİNG YAPANIN KARİYERİ BİTER"

Bakan Kılıç, son cezalar üzerinden Türk sporundaki doping konusuna da değindi. "Türkiye doping olaylarıyla gündeme gelmiyor. Geçmişte yaşanmış olayların bugünkü yansımalarını görüyoruz" diyen Kılıç, şöyle konuştu:

"Türkiye şu anda dopingle üst seviyede mücadele eden ülkeler arasında. Türkiye'nin iyiye giden ve daha iyi bir geleceğe doğru yürüyen mücadelesine kara leke sürmenin anlamı yok. Atletizm Federasyonu'nun aldığı karar (doping yapan sporcu bir daha milli takıma alınmaması) doğru.

Dopingde tekrar eden olaylar oldu. Değişim başlamış ve durdurulamaz durumdadır. Sporcunun yanı sıra antrenör ve doktorlarla ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Dopingle yakalanan sporcunun spor kariyeri biter."

ETİKETLER