'Alevilerin isteklerini dikkate almak görevdir'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Alevi Bektaşi Federasyonları'nın verdiği iftar yemeğinde bir konuşma yaptı.

25.07.2013 - 01:56

'Alevilerin isteklerini dikkate almak görevdir'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anadolu Alevi bektaşi Federasyonları tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Gül, "Alevi, Bektaşi vatandaşlarımızın beklentilerini, onların arzularını, gayet dikkate almak da devletin görevidir" diye konuştu.

Gelişmiş demokrasilerin en önemli fonksiyonlarından birisinin, temel hak ve hürriyetleri garanti altına almak olduğunu ifade eden Gül, şunları söyledi:

"Ülkemiz içinde de bütün inançlara, bütün farklılıklara, bunlar İslam dairesi içinde olduğu gibi, ülkemizde çok az da olsa Müslüman olmayan vatandaşlarımız da var. Onlara da aynı şekilde yaklaşmak ve onları ve herkesi kucaklamak hepimizin en önemli vazifelerinden birisidir.

Ayrıca, büyük İslam caddesi içinde farklı farklı mezheplerin, yorumların, anlayışların ve farklı farklı inançların olduğu da bir gerçektir. Bu çerçeve içinde baktığımızda, ülkemizdeki Alevi, Bektaşi vatandaşlarımızın beklentilerini, onların arzularını, gayet dikkate almak da devletin görevidir."

ARINÇ: HAK VE ÖZGÜRLÜKLER BAHŞİŞ DEĞİL
İftara Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. Burada bir konuşma yapan Arınç, hükümet olarak talepler konusunda neler yapabileceklerini çok düşündüklerini vurguladı. Arınç, bu taleplere mutlaka olumlu karşılık da vermek istediklerini belirterek, "Ama bunları verirken veya bu konuda karar verirken, daha doğrusu çünkü temel hak ve özgürlükler birisinin cebinden çıkarıp da vereceği bir bahşiş değil, kesinlikle bunu reddederim. Siz isteyeceksiniz haklı olarak elbette, bir hükümet, ülkeyi yöneten bir iktidar bunları mutlaka yerine getirecektir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...