Alman bakanın önünde düzeltme

Almanya Dışişleri Bakanı Westervelle ile Davutoğlu’nun ortak basın toplantısında gazeteciler, Başbakan Erdoğan’ın Alman vakıflarıyla ilgili açıklamasını sordu.

Haberler 13.10.2011 - 21:08

Alman bakanın önünde düzeltme

Başbakan Erdoğan'ın Alman vakıflarıyla ilgili açıklaması, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ortak basın toplantısının konuları arasındaydı.

Alman Bakan, PKK’nın Almanya tarafından terör örgütü olarak tanımlandığını hatırlattı ve Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde de, bir takım yanlış anlaşılmaların ortadan kaldırıldığını söyledi.

Davutoğlu ise konuyla ilgili, ''Bir kere onu düzeltelim. Başbakan'ın 'herhangi bir Alman vakfının terör örgütüne para aktardığı' gibi bir ifadesi söz konusu değil...” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile biraraya geldi ve görüşme sonrası iki bakan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

"PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"
Alman bakana, ''Geçtiğimiz haftalarda Başbakanımızın, bazı Alman vakıflarının muhalefet partileri aracılığıyla terör örgütüne kaynak aktarımında bulunduğu yönünde bir açıklaması oldu. Sizin böyle saptamalarınız var mı?'' sorusu yöneltildi.

Dostlar arasında her konunun konuşulduğunu ve bu konuyu da Başbakan Erdoğan ile konuştuklarını söyleyen Westerwelle, ''Bu konuda birtakım yanlış anlaşılmalar varsa, onlar ortadan kaldırıldı.

Alman vakıfları konusuna baktığımızda, gerçekten çok takdir gören kurumlardır, 'de de takdir gören kurumlardır. Alman hükümeti olarak terörle mücadele konusuna çok önem veriyoruz. Hiçbir şekilde destek vermemiz söz konusu değil.

Belki herkesin bilmediği bir konu var, Alman Yargıtayının bir yıl önce verdiği karara göre PKK da terör örgütü olarak net bir şekilde ortaya konulmuştu. PKK da Avrupa'da bir terör örgütü olarak addedilmektedir ve sıfır hoşgörü söz konusudur'' dedi.

"BAŞBAKANIMIZA ATIFTA BULUNURKEN..."
Dışişleri Bakanı Davutoğlu da aynı soruya karşılık, Başbakan Erdoğan'ın ''terör örgütlerine para aktarıldığı'' gibi bir ifadesinin olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bir kere onu düzeltelim. Yani 'herhangi bir Alman vakfının terör örgütüne para aktardığı' gibi bir ifadesi söz konusu değil. Muhalefet partilerinin belediyelerle olan ilişkisi konusunda bir tespitte bulundular. Yoksa terör örgütüne imalı da olsa 'aktarıldığı' gibi ifadesi olmadı sayın başbakanımızın. Başbakanımıza bir atıfta bulunurken, tam bulunmak lazım.''

Konunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Davutoğlu, konunun görüşmede konuşulduğunu belirterek, ''Dostlar arasında her şey çok açık konuşulur. Bunlar bir problem gibi değil, dostluk atmosferi içinde konuşuldu'' dedi.

AB YOLUNDA ALMANYA’NIN ROLÜ
Öte yandan basın toplantısında Davutoğlu, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye bakışının tek taraflı olduğunu söyledi ve daha sağlıklı bir değerlendirme için Almanya'nın öncü rol oynamasını istedi.

İki bakanın görüşmesinde İsrail - Filistin arasındaki barış çabalarından ‘Arap baharı’na kadar birçok konu gündeme geldi.

Sayfa Yükleniyor...