Almanya ‘hayali ihracat’ dersi istedi

İstanbul’daki 100 milyon liralık hayali ihracat soruşturmasını yürüten savcı, Almanya’ya davet edildi. Böyle bir yolsuzluğu ilk kez duyduklarını belirten Alman yetkililer, savcıdan bilgi almak istedi.

14.05.2012 - 06:22

Almanya ‘hayali ihracat’ dersi istedi

100 milyon liralık hayali ihracat vurgunuyla ilgili soruşturmayı yürüten Büyükçekmece Savcısı Mustafa Kemal Gül’e Almanya'dan davet geldi.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre; hayali ihracat çetesi, Çin'den Türkiye'ye getirilen mallara uygulanan yüzde 95'lik vergiden kaçmak için ilginç bir yönteme başvurdu.

Çin'den boyanmış kumaşları “boyasız kumaş” olarak sahte fatura düzenleyerek Almanya'ya soktu.

Kumaşlar Almanya'da boyanmış gibi gösterilerek bir süre sonra Türkiye'ye sokuldu. Çete, böylece devlete vergi vermekten kurtuldu.

Soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Kemal Gül, Çin'den aldıkları boyalı kumaşları Almanya'da boyamış gibi gösterip Türkiye'ye soktukları tespit edilen zanlılarla ilgili Alman yetkililerden bilgi istedi.

Ancak Almanların “hayali ihracat” konusunda tecrübeli olmadıkları anlaşıldı. Alman yetkililer, böyle bir kaçakçılık yöntemine ilk defa tanık olduklarını, konuyu anlamadıklarını bildirdi.

Bunun üzerine savcı, hayali ihracatı anlatan bir yazıyla birlikte soruşturmanın özetini de Alman makamlarına gönderdi.

Alman yetkililer vurgunun boyutlarını öğrenince ilk kez duydukları “hayali ihracat” yöntemiyle ilgili brifing vermek üzere Savcı Gül ve uzman polislere davetiye gönderdi.

Savcı Gül ve Mali Şube Müdürlüğü'nden bir ekip önümüzdeki günlerde Almanya'ya giderek, Alman yetkililere “hayali ihracat" dersi verecek.

27 KİŞİ TUTUKLANDI
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin geçtiğimiz hafta İstanbul, Ankara, Bursa ve Tekirdağ'da düzenlediği operasyonlarda yakalanarak Büyükçekmece Adliyesi'ne çıkarılan 48 kişiden 27'si tutuklanmış, 21'i serbest kalmıştı.

Hayali ihracat çetesinin önemli bir üyesinin de Ekonomi Bakanlığı'nda çalışan bir daire başkanı olduğu açıklanmıştı. Bakanlığın izniyle gözaltına alınan üst düzey müdür de tutuklanan 27 kişi arasında bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...