Almanya’dan Explorer uyarısı

Alman hükümeti Google'a son zamanlarda gerçekleştirilen siber saldırıların Internet Explorer'daki güvenlik açığından yararlandığı uyarısında bulundu.

Haberler 17.01.2010 - 20:24

Almanya’dan Explorer uyarısı

Almanya’da hükümete bağlı Federal Bilgi Güvenliği Ofisi, Google’a son zamanlarda gerçekleştirilen ve firmayla Çin hükümetinin karşı karşıya gelmesine yol açan siber saldırıların, Internet Explorer tarayıcıdaki güvenlik açığından yararlanarak gerçekleştirildiğini açıkladı. Ofis, Almanya’da kullanıcılara ‘başka bir internet tarayıcı’ kullanmalarını tavsiye etti.

Ofis, güvenlik açığının tüm IE versiyonlarında da mevcut olduğunu, bu açıklar firma tarafından kapatılıncaya kadar bu tarayıcıyı kullananların risk almış olacağını iddia etti.

Microsoft’ın Almanya ofisi ise uyarının içeriğini reddederek son Explorer versiyonlarının ciddi güvenlik açığına sahip olmadığını, genel kullanıcı için bir tehdit bulunmadığını savundu. Firma, mevcut açıkların da kapatılması için sürekli çalışıldığını, Google’a Çin’de yöneltilen saldırılarınsa ‘özel hazırlanmış ve amacı ağır tahribat yaratmak olan korsanlarca’ gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Microsoft, Internet Explorer’daki güvenlik açığının giderilmesi için arama motoru Google ile işbirliği yapıyor. Google geçtiğimiz günlerde Çin’de internet korsanlarının siber saldırılarına maruz kalmıştı.

İnternet arama motoru Google insan hakları aktivistlerinin Gmail hesaplarına siber saldırı düzenlemekle suçladığı Çin yönetimini uyarmış ve bu ülkedeki faaliyetlerini sonlandırmakla tehdit etmişti.

Sayfa Yükleniyor...