Bu sene 7-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sadece Almanya’nın değil dünyanın en önemli yönetmenlerinden biri olan Ulrike Ottinger’i konuk ediyor. Ankara Alman Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Ankara’ya gelecek olan Ottinger’in filmlerinin yanı sıra fotoğraflarından oluşan sergisi de sinemaseverler için unutulmaz bir deneyim olacak.

Feminist korsan filmi çekti

1942’de dünyaya gelen Ottinger, kariyerine Paris’te ressam olarak başladı. 1973’te ilk filmi ‘Berlin Ateşi - Wolf Vostell’i çekti. 1978’de yönettiği ‘feminist korsan filmi’ ‘Madame X’le dikkatleri üzerine çekti. Film, Ottinger’in sinemasındaki çılgınlığa işaret ederken, aynı zamanda, fetiş oyuncusu Tabea Blumenschein’i demir yumruklu, deri giysili dominant kaptan rolüyle bir yer altı ikonuna dönüştürdü.

Yalnızca Almanya’nın değil dünya sinemasının en önemli kadın yönetmenlerinden biri sayılan Ottinger, sonraki filmlerinde de feminizmden kopmadı ve kışkırtıcı filmler yapmayı sürdürdü. 1983’te yönettiği ‘Dorian Gray’in Magazin Basınındaki Portresi’nde, Oscar Wilde'ın ünlü karakteri Dorian Gray’i bir kadın oyuncuya (Veruschka von Lehndorff) oynatarak cinsel kimlikleri ters yüz etti. Başyapıtları arasında sayılan ‘Moğolistanlı Joan D’arc’da (1989) seyirciyi Moğol kültürüyle tanıştırırken; ‘Sürgün Şangay’la (1997) 4,5 saate yaklaşan süresine rağmen meraklısına unutulmaz bir sinema deneyimi yaşattı

“Ottinger içimizdeki gizli arzularla konuşur”

New York’un en kendine özgü gazetelerinden The Village Voice’un yazarlarından Leslie Cami’ye göre Ottinger’in eserleri “modern hayatın tekdüzeleşmesindeki artışa şakayı, hicvi ve merakı kullanarak karşı durmuştur; eksantrik ve farklı dünyaların şahane görüntüleriyle içimizdeki gizli arzularla konuşur.” Büyüleyici görsel efektleri, kostüm, kompozisyon ve olağandışı sahneler yaratmadaki yenilikçi ve dışavurumcu başarısı onun sinemasını her zaman farklı kıldı.

Fetiş oyuncuları Delphine Seyrig, Irm Hermann, Nina Hagen, Tabea Blumenschein’la yaptığı filmlerde cinselliği kendine özgü bir dille anlattı. Filmleri dünyanın birçok yerinde heyecanla karşılanan Ottinger, Avrupa’da uluslararası üne sahip olmuş az sayıda kadın yönetmenden biri oldu.

Çok yönlü yeteneğini sadece sinemada değil edebiyat, tiyatro, fotoğraf ve video alanında da gösterdi. Filmlerinin hemen hepsinin senaryosunu, görüntü yönetmenliğini, kurgusunu ve yapımcılığını üstlendi. Festival kapsamında da görülebilecek fotoğrafları dünyanın pek çok ülkesinde sergilendi.

6 filmiyle Festival’de

Uçan Süpürge, Ottinger’in ‘Berlin Ateşi - Wolf Vostell’ , ‘Dorian Gray’in Magazin Basınındaki Portresi’, ‘Ucube Orlando’, ‘Moğolistanlı Joan D’arc’, ‘Sürgün Şangay’ ve ilk kez bu sene Berlin Film Festivali’nde gösterilen son filmi ‘Kore Çeyiz Sandığı’ı 7-14 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturacak.