Altınok’u adaylıktan döndüren telefon

AKP’de adaylıktan çekildikten sonra bağımsız adaylık için YSK yolundan dönen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’a, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın telefonda neler söylediği belli oldu.

Haberler 19.02.2009 - 17:17

Yerel seçimler için adaylık başvurusunun son gününde Ankara Keçiören’den bağımsız aday olmak için YSK’ya giden Turgut Altınok, yolda kararını değiştirmişti. Altınok’u yolda arayan Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, telefonda neler konuşulduğunu açıkladı.

“Sayın Turgut Altınok’un bağımsız adaylıktan çekilmesinin sizin telefonla görüşmenizden sonra olduğu yolunda haberler çıktı. Altınok ile ne görüştünüz?” sorusu üzerine Yazıcı şunları söyledi:

“Konuştuğum doğru. Çok somut olarak ‘Şunu yapın bunu yapmayın’ demedim. ‘Çekilmeniz partiye zarar verecek. ’nin AK Parti gibi bir partiye ihtiyacı var’ dedim. ‘Biz 6 yıldır bu ülkeyi yönetiyoruz. Bu ülkeye çok önemli kazanımları birlikte gerçekleştirdik, hem merkezi hükümette, hem yerel yönetimlerle... Bu gibi süreçlerde bu tür olaylar olabilir. Bunları çok doğal karşılamak gerekir. Kişisel olarak hak ve hukukunuzu arayabilirsiniz ama kızgınlıkla partiye, dolayısıyla Türkiye’nin çıkarlarına zarar verecek bir pozisyon içerisine girmemenizi bekliyorum’ dedim. Benim söylediğim budur.”

Yazıcı, “Sayın Altınok sonuçta tamamen adaylıktan çekildi. Bağımsız aday da olmadı. Bu konuşma nedeniyle mi?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Zaten ben çekildiğini duyduktan sonra kendisiyle konuştum. ‘Konu nedir?’ diye sordum. Aday listelerinden kaynaklanan sorunlar yaşadığını bana ifade etti. Doğrudur, yanlıştır, beyanı o. İkinci görüşmemde de o çerçevede ‘hem Türkiye’ye, hem partinin çıkarlarına, çünkü partinin çıkarlarını Türkiye’nin çıkarlarıyla özdeş olarak görüyorum, biz Türkiye partisiyiz böyle zarar verecek bir davranış içine girmeyeceğinizi bekliyorum’ dedim.”

Hayati Yazıcı, bir gazetecinin “Bağımsız aday olmasının bir anlamda AK Parti’nin önünü keseceği düşüncesindeydiniz yani” şeklindeki sözleri üzerine, “Hayır, hayır. Ben o sözü kullanmadım. Umuyorum ve bekliyorum. ‘Partinin ve Türkiye’nin çıkarlarını zarar verecek bir davranış içerisine girmeyeceğinizi ümit ediyorum’ dedim” karşılığını verdi.

Yazıcı, bir gazetecinin “Sayın Altınok, bu konuşmadan sonra mı bağımsız adaylıktan vazgeçti?” sorusu üzerine de “Ben kendisiyle saat 15.00 sıralarında konuştum. Daha sonra bir kez daha konuştum” dedi.

“İkinci telefonunuz teşekkür mahiyetinde miydi?” sorusuna Hayati Yazıcı, “Hayır o anlamda bir şey söylemedim. Konuşmalarımız anlattığım çerçevede oldu” yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...