Amasya ‘Mavi köy’de ilk vaka muhtar oldu

Amasya'da corona virüs salgını başladığıktan sonra hiç vakaya rastlanmadığı 'mavi köy' adı verilen köyde ilk vaka muhtar oldu. Virüsü hafif belirtilerle atlattığını söyleyen muhtarla beraber köyde 4 kişi daha Covid-19'a yakalandı.

Haberler - İHA 28.07.2022 - 12:47

Amasya ‘Mavi köy’de ilk vaka muhtar oldu

’de corona virüs salgınının başlamasından bu yana uygulanan tedbirler sayesinde hiç vaka görülmediği için ‘mavi köy’ olarak bilinen 'nın Taşova ilçesine bağlı Gökpınar köyünde virüse ilk yakalanan köy muhtarı oldu.

Aldığı sıkı önlemler ve koruyucu uygulamalarla köy halkını salgından korumayı başaran 60 yaşındaki muhtar Metin Şahin, yaklaşık 2,5 yılın ardından yakalandığı hastalığı olduğu aşılar sayesinde hafif belirtilerle atlatıyor.

32 haneli 50 nüfuslu olan “mavi köy” olarak da bilinen yerleşime virüsün uğramaması için canla başla çalışan Gökpınar Köyü Muhtarı Metin Şahin, mavi köylerine nazar değdiğini söyledi. Şahin ile birlikte yaklaşık 2,5 yıldan sonra ilk kez köyde 5 kişi corona virüse yakalandı.

"HAFİF GEÇİRİYORUM"

Salgının ’de görülmeye başladığından itibaren çok mücadele verdiklerini hatırlatan Şahin, “Vatandaşa maske, dezenfektan dağıttık. Her hafta ateşlerini ölçtük. Yaklaşık 2,5 yıldır bizim köyümüzde hiç vaka olmadı. Bu Kurban Bayramı'nda biz de nihayetinde bu kovid vakasıyla tanıştık. Aşıların faydasını gördük, ben 6 defa aşı oldum. Aşı olduğum için bu şekilde hafif geçirdiğimi düşünüyorum” dedi.

"MAVİ KÖYÜMÜZE NAZAR DEĞDİ"

Bu zamana kadar ‘mavi köy’ olarak anılmalarının kendilerini gururlandırdığını vurgulayan Şahin, “Temizliğe, dezenfektana, mesafeye, özellikle maskeye uyulmalı. Önceki dönemlerde köyümüze İstanbul’dan gelenlere sıkı tedbirler yapıyorduk. Biz de o zaman serbest bırakınca şimdi benimle beraber köyümüzde dört kişi daha var. Mavi köyümüze maalesef nazar değdi” diye konuştu.

Kendilerinin salgından korunması için tedbirler uygulayan muhtarlarına şifalar dileyen köy sakinlerinden 73 yaşındaki Sedat Gündüz de, “O kadar dikkat etmesine rağmen oldu. Demek ki İstanbul’dan gelenlerden dolayı olabilir. Birbirimize mesafeli, yani sarılma, öpüşme böyle şeyler olmaması lazım. Aşı olması lazım tabii ki” şeklinde konuştu.

VİDEO: TARTIŞTIĞI SÜRÜCÜ VE YAYALARI EZDİ

Sayfa Yükleniyor...